
Jean-Claude Juncker FOTO: ČTK/AP
FOTO: ČTK/AP

V krásném městečku Trevír na břehu Mosely byla u příležitosti dvousetletého výročí narození odhalena socha Karla Marxe. Německému městu ji darovala komunistická Čínská lidová republika.
U akce nechyběl ani předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Řekl, že Marxe je třeba chápat v kontextu doby a že jej nelze vinit za zločiny, které později komunisté páchali v jeho jménu.
Je to hluboký omyl. A je to bohužel typický omyl evropské intelektuální elity už od poválečných dob.
Karel Marx nese plnou zodpovědnost za to, že vytvořil fanatickou sektu s fanatickou ideologií, jejíž podstatou je prudká změna společenského řádu, která sebou nese potlačení lidských a občanských práv, zhroucení právního řádu a teror.
Myšlenka proletářské revoluce a odstranění soukromého vlastnictví se totiž nemůže obejít bez prudkého teroru, bez vraždění oponentů a nemůže také vést k ničemu jinému než ke zhroucení ekonomiky a ke zbídačení společnosti. A nejzvrácenější částí této ideologie je nápad, že tuto proměnu společenského řádu provede marxistická strana vedená revolučními ideology a intelektuály, kteří tím pádem mají nárok se postavit do čela nového totalitního státu.
Zločinnost je integrální součástí marxismu. Důkazem je to, že každý stát, který se pokusil vybudovat marxistický režim, prošel stejným vývojem. V Sovětském svazu stejně jako v Číně, v Kambodži nebo na Kubě. Marxismus za sebou všude zanechal miliony mrtvých, zdevastované hospodářství a nezměrné utrpení. A když marxisté zatočili se svými odpůrci, tak se téměř všude pustili i do vzájemného vyvražďování.
Karel Marx vytvořil zběsilou a nesmírně hloupou nauku. Jeho teorie nadhodnoty, podle níž si kapitalista přivlastňuje výsledek práce svého dělníka, ukazuje na totální nepochopení i těch nejjednodušších ekonomických procesů. Spolu s tím, že nerespektuje soukromý majetek, tak ani nechápe duševní vlastnictví. Marx vůbec neví, že podstatou ekonomického úspěchu je právě motivace určená vlastnictvím a ziskem a hybným motorem pokroku je duševní práce a nikoli práce manuální. Nápady, inovace a know-how, které kvetou jenom tam, kde je svoboda. Obrovský ekonomický úspěch Ameriky souvisí právě s tím, že v americké společnosti se žádná taková fanatická a zaostalá ideologie nechytla. Čína dokáže svojí otrockou prací vyrábět pro Ameriku iPhony, ale celý nápad, jak udělat iPhone, a také schopnost ho prodat, vznikl ve svobodné zemi.
Nezbývá než Marxovi přiznat jeden úspěch. Podařilo se mu zbláznit ohromné množství lidí a vsugerovat společnosti myšlenku, že „socialismus“ je vážnou alternativou ke „kapitalismu“. Takové vidění světa je ale zrůdné v samé podstatě. Nejsou zde žádné dva možné systémy, které si lze vybrat podle toho, zda chceme více svobody nebo více sociálních jistot. Je tu jen jeden jediný funkční koncept a tím je svobodná demokratická společnost. Opakem tohoto konceptu je široká škála všech možných autoritářských či přímo totalitních modelů, jež nemůžeme přijmout jako legitimní alternativy, nýbrž jen jako patologii, která sebou nese morální a společenský úpadek.
Všimněme si, že se ani jednou nepodařilo instalovat svobodný marxistický stát. Inu prostě proto, že je to protimluv. V dobách klasického vzdělání se tomu říkávalo „contradictio in adjecto“. Prostě něco jako kulatý čtverec nebo černý sníh.
Pan Juncker se plete. Marxismus je zločinnou ideologií od začátku až do konce.