Vedle každého velkého muže stojí důležitá žena. Andrej Babiš jich při své politické pouti vystřídal již mnoho, ale současná první dáma hnutí ANO je zřejmě konečně tou pravou. Taťána Malá splňuje všechny požadavky na křehčí polovičku majitele úspěšné politické firmy, mezi které patří loajalita, náznak platonické lásky i neutuchající obdiv.

Paní poslankyně se dostala do povědomí především v momentě, kdy se svého šéfa zastala při debatě o jeho vydání k trestnímu stíhání kvůli možnému dotačnímu podvodu na Čapím hnízdě. Podle vyjádření Malé není nezbytně nutné, aby Babiše někdo v současnosti rušil od práce a obtěžoval ho nějakým obviněním. Prostě, práce kvapná, málo platná. „Co brání tomu, aby se řešení té kauzy posunulo o čtyři roky nebo prostě do doby, než budou nové volby? Co se stane?“ ptala se Malá jako správný advokát svého vůdce.

Beztak je celá kauza pouze kampaň, účelovka, práce mafie, Kalouska, Langera, Sorose, závistivých demokratických politiků a není vyloučeno, že se do celé akce zapojili i ilumináti, používající nebezpečné chemtrails.

Čas na lidské porozumění

Poslankyně ANO jako jedna z mála pochopila, jak důležité je ukázat voličům i přívětivou lidskou tvář, která je plná porozumění a jednoznačné přízně k člověku, který jí dal možnost konat dobro pro pracovitého českého občana, který nemá čas a náladu na neustále dohady a slovní útoky neúspěšných politických aktivistů, převlečených za demokraty. A designovaný premiér na takové chování, které je přesně podle jeho představ, slyší. Není to jen o každodenní tvrdé práci a makání, ale také o nutnosti lidského porozumění, které dokáže správně poskytnout pouze osoba opačného pohlaví.

Své by o tom mohla vyprávět třeba Radmila Kleslová, která se profilovala jako průkopnice věrné služby svému neomylnému šéfovi. Při prvních celostátních sněmech hnutí ANO nelenila a při získávání podpory pro všeobjímajícího majitele této politické firmy nabízela, zcela logicky, hlasujícím delegátům bonusy za to, že se nenechají ovlivnit ulhanými médii a svou podporu deklarují jedinému muži ve státě, který to opravdu myslí dobře a za jehož vlády bude konečně po letech strádání a odříkání líp.

Paní Kleslová jako jedna z prvních také pochopila, že angažmá Andreje Babiše v StB není překážkou, nýbrž privilegiem. Sama po zkušenostech s komunistickou stranou totiž věděla, že tehdy bylo nutné, aby protistátní živly někdo monitoroval a jejich podvratnou činnost hlásil těm, kteří bránili fungování režimu.

S Krnáčovou to nevyšlo

Postupem času se však ukázalo, že Kleslová má problémy, které by se voličům nemusely moc líbit, a tak bylo lepší, že se rychle přesunula do „zákulisí“. Moc popularity jí nepřidaly ani spory s tehdy ještě oblíbenou pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou, další na Babišově playlistu populárních dam v hnutí ANO.

Krnáčová ovšem očekávání nenaplnila. Místo toho, aby obsadila uvolněné místo první dámy hnutí ANO, pouštěla si ústa na špacír. Projektanty tunelu Blanka označila za debily, což se vedení Babišova politického projektu moc nelíbilo. Podobné výrazy může totiž používat pouze velkopodnikatel a mesiáš v jedné osobě. Na čas si sice pražská primátorka dala pokoj, i když měla občas povážlivě jiný názor než Babiš, ale ve stínu současné dopravní situace v hlavním městě je jasné, že tou pravou „holkou z plakátu“ také není a kvůli ní hrozí, že by mohlo ANO přijít o vedoucí pozici na magistrátu.

Svatba paní Jermanové

Hledání tedy pokračovalo a naděje byly nově vkládány do středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové. Dokonce se zdálo, že je ruka v rukávě, když se Babiš objevil na její krásné a romantické svatbě. Jak rychle ovšem spojení rázné političky a majitele hnutí začalo, tak rychle také skončilo. A to i přes to, že se Jermanová velmi snažila i při rozhodování o tom, zda se podaří převést celou kauzu Čapí hnízdo pod ministerstvo financí, čímž se měla částečně utlumit mezinárodní ostuda.

Babiš musel hledat dál a svou důvěru tentokrát věnoval Janě Vildumetzové. Hejtmance Karlovarského kraje, ženě, která si jde za svým a nebojí se přitom vyplatit si odměny, které jí nepřísluší, což předvedla při svém starostování v Horním Slavkově. Už se zase zdálo, že to je model, který by mohl fungovat, protože nedostatek studu je jednou z důležitých charakterových vlastností, které musí úspěšný politik z ANO mít.

Celá situace se ovšem znovu změnila a zdá se, že možná na delší dobu naposledy. Na scéně se totiž objevila Taťána Malá, žena, která se svou pílí dokázala dostat dokonce na předvolební billboardy jako jedna z těch, která pomůže Babišovi dokončit započatou práci a dotáhnout změny do konce.

Jak slibovala, tak udělala. Drobná blondýnka se za svého šéfa postavila v důležitý moment a to jí přineslo zaslouženou odměnu v podobě přízně nejmocnějšího muže v zemi. Nikdo jiný, vyjma Jaroslava Faltýnka, Babišovy pravé ruky, si tak často s premiérem nešpitá, dokonce v místech, kde normálně sedí pouze členové vládního kabinetu.

Není na tom však nic divného. Kdo se ukáže jako nositel ideálů hnutí ANO a jeho šéfa, nesmí zůstat opodál a měl by se přímo účastnit na politickém dění, které diktuje právě vítězná strana z parlamentních voleb.

Budoucí ministryně?

S podivem není ani fakt, že se Taťána Malá po boku Andreje Babiše a vládního zmocněnce pro sport Milana Hniličky účastnila otevření brněnského olympijského parku. Příjemnou akci, plnou úsměvů a dobré nálady totiž musí zkrášlit někdo, kdo má co říci a není pouhou loutkou na ukazování.

S ohledem na vše, co poslankyně Malá dělá pro bezproblémové fungování hnutí, které reprezentuje, a jak aktivně brání svého mentora, ke kterému patrně chová platonickou lásku, je její aktivita v poslanecké sněmovně nedostatečná. Výrazná politička je sice místopředsedkyní mandátového a imunitního výboru a členkou ústavně-právního výboru, ale to je málo. Její schopnosti totiž daleko přesahují možnosti, které ke svému uplatnění ve zmíněných výborech dostává.

Andrej Babiš však nad tímto bržděním přirozeného talentu zapřemýšlel a Taťánu Malou pověřil daleko důležitějším úkolem, který bezpochyby zvládne na jedničku. Za svou oddanou práci si poslankyně Malá minimálně jedno ministerstvo zasloužila. A když to může být zrovna to, které třeba Andreje Babiše zbaví otravné kauzy Čapí hnízdo, je to pocta, která se neodmítá. Trapní posměváčci, kteří tvrdí, že spravedlnost má být slepá a ne blbá brzy poznají, jak hluboce se pletli.

Původní text byl publikován v květnovém čísle časopisu Revue FORUM.

 

 

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora