Významný podnikatel a internetový expert Patrick Zandl publikoval na svém profilu následující příspěvek, kterým reaguje na ředitele Finanční správy ČR Martina Janečka.

Přemýšlím, co se líhne v hlavě lidem, když jdou vydat za státní instituci nějakou podobnou zprávu (viz níže − článek ředitele finanční správy).

V tomto případě co se asi tak honilo v hlavě šéfovi finanční správy Janečkovi, jenž se výslovně opřel do Michala Bláhy tímhle způsobem. Když si tu zprávu přečtete, názor může oscilovat jen na dvou pólech: „chci rychle spáchat sebevraždu“ a „nějakej póvl občanskej tu nebude držkovat, tak aby pochopil, za co dostal za uši, až ho teď sejmu“.

Tu první polohu chápu, tu druhou moc ne, protože na rozdíl od pana Janečka Michala Bláhu znám nějakých dvacet let a naběhnout na něj s takovou bandurskou, to si na vás vysloveně smlsne, protože to bude považovat za důkaz toho, že systémově jste špatně vy, ne on.

Jestli v tom Janeček a finanční správa spatřovala nějakou mezipolohu, tak mi to není vůbec jasný. Komu by asi tak člověk měl věřit? Michalovi, který tu vybudoval a zpeněžil (a zdanil) pár firem a je tady dvacet let transparentním člověkem, o jehož názor se můžete opřít, nebo úředníkovi, který celý život pracuje ve státní správě s roční výjimkou v nějaké chemičce po škole a o kterém nevíte ani zbla, kromě toho, že jím vedený státní úřad ve spěchu připravil implementaci pofidérního projektu, který nápadně připomíná projekt zvoraný, jímž kriminalizuje kohokoliv, kdo měl ještě nějakou chuť platit daně?

Doufám, že ještě pořád jsme země, kde tahle otázka je řečnická.

Já vím, že o EET nepíšu, natrápil jsem se s ním v polovině roku dost a dost, neúspěšnou aktivitou a nechce se mi to rozebírat. Ale souhlasím se vším, co kolem toho Michal Bláha říká, a všechny jeho výhrady jsou i moje výhrady. Chci to říct veřejně, aby to nevypadalo, že je v tom Michal sám.

EET je marný projekt, který ničí tuhle zemi a lidi v ní. Možná vydělá pár korun, ale rozhodně ne tolik, kolik dobré vůle a vztahů zničil. A těžko tolik, kolik peněz ve skutečnosti stojí.
Pane Janečku, jste mrzký člověk. Moje daňové povinnosti, na kterých se budete mstít, si snad dohledáte sám… #sorryjako

Text, který publikoval ředitel Finanční správy ČR Martin Janeček na webu Finanční správa:

EET funguje. Přesto jsme dál fackovací panák

Finanční správa je pravidelný fackovací panák. Ano, přiznávám, daně nejsou obecně populární téma. Nicméně nikdo nemůže zapřít jejich nezastupitelnou roli ve společnosti. Jedna taková pořádná facka přišla od mediálně velmi vděčného kritika EET Michala Bláhy. Ačkoliv do veřejného éteru šíří nepravdy soustavně, tentokrát to je už skutečně přes čáru a je obdivuhodné, že se něco tak prázdného mohlo vůbec dostat do médií. Označovat finanční správu za daňové gestapo není hodno ani senzacechtivého bulváru, natož ekonomického titulu E15.

Je nicméně pravda, že cíl mediálně se zviditelnit házením špíny na „berňák“ a získat si čtenáře dramatickými titulky jde ruku v ruce. Pro nás je pak velmi těžké, ve stínu této lživé kritiky, vysvětlit veřejnosti naši skutečnou funkci. My tu přece nejsme proto, abychom podnikatele zbytečně zatěžovali, jsme tu proto, abychom je chránili před těmi, kteří nedodržují pravidla na úkor ostatních. Naše role správce daně je, pravda, nepopulární, nicméně nutná.

Přiznejme si − EET je skutečně výjimečný projekt. Nejenže se jedná o první krok k rozsáhlé elektronizaci veřejné správy, ale také o opatření, jehož zavedení doprovázel výjimečně široký dialog se zainteresovanými skupinami podnikatelů a nadstandardní informační kampaň. Tolik, kolik se udělalo pro hladký průběh náběhu EET, se v historii ČR pro žádné jiné opatření neudělalo! A systém běží bez problémů a především opravdu funguje! Díky EET a dalším opatřením, jako je kontrolní hlášení, se inkaso DPH soustavně zvyšuje. Aktuální meziroční růst je dokonce o 12 % vyšší. To ale naši kritici neradi vidí, a tak musejí psát zoufalé články s ještě zoufalejšími titulky.

Příprava tak rozsáhlého projektu, který u nás nemá obdoby, probíhala velmi intenzivně ihned od platnosti zákona. Za šest měsíců jsme na zelené louce dokázali vybudovat robustní systém, který dnes běží zcela bez problémů. A dodrželi jsme všechny termíny. Datové věty jsme zveřejnili již na jaře, testovací prostředí pro vývojáře jsme spustili v červnu a metodika pro podnikatele byla vydána v srpnu − čtyři měsíce před spuštěním první fáze. To vše bylo doprovázeno masivní komunikační kampaní, která zahrnovala desítky televizních a rádiových spotů, inzerátů v tisku, stovku odborných akcí po celé České republice, tisíce zodpovězených písmenných i telefonických dotazů a hodiny a hodiny vysvětlování v médiích. Takže zoufalé jsou tady maximálně výkřiky pana Bláhy o tom, jak „nutíme podnikatele k ponižující a zdlouhavé registraci k EET“. Tím asi myslí proces podobný jakékoliv jiné registraci, který s již vyzvednutými autentizačními údaji trvá všeho všudy maximálně půl hodiny a znamená vyplnění nezbytných údajů.

Michal Bláha se ve svém komentáři ohání fakty, o kterých však nemá správné informace. Problematiku e-shopů jsme totiž s jejich zástupci diskutovali celkem dlouho a velmi pružně reagovali na jejich připomínky. Našim cílem je zavést EET plošně, a to bez výjimek, které by narušovaly efektivitu celého systému, na druhou stranu si uvědomujeme nutnost reagovat na specifika jednotlivých oblastí. Proto hledání finálního řešení s e-shopy trvalo možná o trochu déle, nicméně je oboustranným a funkčním kompromisem.

Zkrátka, na nevděčnou roli správce daně jsme si již dávno zvykli, ale vždy budeme bojovat proti pomluvám a lžím, na kterých si někteří stavějí svou mediální popularitu.

Martin Janeček

Článek Michala Bláhy, na který reaguje ředitel finanční správy ZDE

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner