
Předseda americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan FOTO: ČTK
FOTO: ČTK

Prahu navštíví předseda americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan. Představí se v poslanecké sněmovně a senátu, přijmou ho nejvyšší ústavní činitelé s jedinou výjimkou: prezidentem Milošem Zemanem. Tento diplomatický lapsus hodně vypovídá o vztazích spojenců s českou hlavou státu, orientovanou na východ.
[ctete postid=“187242″ title=“Zeman s Babišem mění vládu. Šlechtová a Pelikán jsou v ohrožení“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/03/Šlechtová-Zeman-385×230.jpg“ excerpt=“Zatímco politickou scénou a veřejným míněním hýbala instalace Zdeňka Ondráčka do čela “ permalink=“http://forum24.cz/zeman-s-babisem-meni-vladu-slechtova-a-pelikan-jsou-v-ohrozeni/“]187242[/ctete]
Paul Ryan je dnes třetím nejvýše postaveným představitelem americké administrativy po prezidentu Trumpovi a viceprezidentovi Penceovi. Od Obamovy návštěvy v roce 2009 je tento republikán nejvyšším ústavním činitelem Spojených států, který přijede do České republiky.
Sté výročí česko-amerických vztahů
Má k tomu dobrý důvod. Na půdě senátu vystoupí jako hlavní host konference Role Spojených států amerických v evropské bezpečnostní architektuře – 100 let poté. Mimo jiné vyzdvihne význam letošních oslav stého výročí vzniku Československa, čemuž napomohlo i americké angažmá na ukončení první světové války a demontáži habsburské monarchie.
Sněmovna při té příležitosti chystá speciální usnesení. Paul Ryan se soukromě sejde i s premiérem v demisi Andrejem Babišem, jenž dává v poslední době horečnatě najevo, jak je prozápadně orientovaný. Donedávna se tak ovšem neprojevoval, když mimo jiné zpochybňoval protiruské sankce, čímž se zařadil po bok prezidenta Zemana.
Na každý pád se jedná o symbolicky důležitou akci, kterou poněkud narušuje disharmonie s Hradem. Ještě před Ryanovým příjezdem se objevily dvě teorie, proč se oba muži nesetkají.
Diplomatický políček
Nejprve se v médiích objevily zprávy, že Zeman nechá Ryanovu návštěvu bez odezvy s nepříliš věrohodným Ovčáčkovým zdůvodněním, že první zahraniční kontakt po znovuzvolení by měl být podle tradice věnován Slovensku. Východní soused se ovšem potýká s vlastními problémy a s prezidentem Kiskou si Zeman příliš nerozumí.
Nechce se věřit, že by si český prezident nenašel půl hodiny času a nevnímal všechny souvislosti takového kroku, který je kontraproduktivní a nedává valný smysl. Navíc může znamenat definitivní přibouchnutí dveří v Bílém domě, jehož údajná pozvánka se oddaluje na neurčito.
Deník Právo následně přišel s jiným zdůvodněním. O setkání s českou hlavou státu příliš neprojevuje zájem ani samotný Paul Ryan, což lze podle deníku vnímat jako „diplomatický políček“. Tady by se ovšem našly srozumitelnější důvody, protože je nutné brát na vědomí, v jakém kontextu se dnes pohybujeme.
Kontrast s návštěvou Polska
Přístup americké strany ostře kontrastuje s loňskou dubnovou návštěvou Paula Ryana v Polsku. Tehdy se sešel nejen s premiérkou Beatou Szydlovou, ale i s prezidentem Andrzejem Dudou. Při tomto setkání v prezidentském paláci zdůraznil, že Spojené státy jsou s Poláky silní spojenci a ujistil Dudu, že sdílí jejich obavy z ruské agrese.
Ryan vyjádřil vděčnost Polsku za vedoucí roli mezi členskými státy NATO, podporující Američany při operacích aliance. Poděkoval Varšavě, že dodržuje závazky členství v NATO a vydává požadovaná dvě procenta HDP na obranu. Stejné komplimenty zazněly z polské strany, která Spojené státy označila za zásadního spojence při ochraně evropské bezpečnosti.
O čem by se asi bavili Ryan se Zemanem?
Putinova marioneta
Český prezident je všeobecně považovaný za stoupence ruských zájmů, což je pro Američany nestravitelnou překážkou. Odtud plyne i momentální zdrženlivost prezidenta Donalda Trumpa, jehož by dnes propojování s Putinovými marionetami typu Zemana kompromitovalo.
Vztahy mezi Washingtonem a Moskvou nejsou idylické a dosud je poznamenává nekončící aféra s ruským vměšováním do amerických voleb. Teroristický útok chemickým jedem novičok na území Velké Británie proti civilistům v kauze Skripal je ještě vyostřil. Zatímco západní země vybízejí k ostré reakci včetně vyhoštění ruských diplomatů, Zeman společně s komunisty nabádají vyčkat.
Český prezident nezklamal ani v další aktuální kauze ruského hackera Nikulina, zadrženého u nás před dvěma lety. O jeho vydání usiluje americká strana kvůli obvinění ze závažné trestné činnosti s vysokou škodou. Krátce poté požádalo o jeho vydání i Rusko kvůli údajné bagatelní internetové krádeži za 70 tisíc korun. Ministr spravedlnosti Pelikán, který bude nakonec o Nikulinově vydání rozhodovat, prozradil, že byl vystaven opakovanému nátlaku Hradu, aby vyhověl ruské straně.
Trapná hlásná trouba
Americký časopis zaměřený na zahraniční vztahy Foreign Policy nedávno rozebral roli prezidenta Zemana, jehož přičiněním se Česká republika stává z oddaného stoupence NATO „trapnou proruskou hlásnou troubou, ospravedlňující čínské provokace v Jihočínském moři a invazi Ruska na Ukrajině“.
Česko-americkým vztahům neprospívá ani toxické Zemanovo okolí Mynář – Nejedlý, přičemž ten druhý je kvůli svým obchodním vazbám považován za ruskou „kasičku“.
Článek zmiňuje i největšího sponzora Zemanovy prezidentské kampaně, zbrojařského magnáta Jaroslava Strnada, jehož blízkým obchodním partnerem je Alexej Beljajev s úzkými vazbami na Kreml. Strnadův holding Czechoslovak Group je podezřelý z vývozu zbraňových systémů přes třetí země do embargovaných zón, na což jsou Američané velmi citliví. Navíc je holding kvůli porušení smlouvy s výrobcem radarů Retia žalován americkou společností SARN o náhradu škody v řádu desítek milionů dolarů.
Velká chyba
Problémy však bude muset vysvětlovat i premiér Babiš. Česká armáda je po čtyřletém působení hnutí ANO v rozvalu a armádní investice jsou nižší než v dobách krize. V ekonomicky výhodné době se nepohnul podíl výdajů na obranu stále se pohybující kolem jednoho procenta HDP. Bude šéf hnutí ANO zase slibovat, že se Česká republika polepší, protože konečně je u moci vláda, která na rozdíl od těch minulých maká?
[ctete postid=“184254″ title=“Stalinista Skála: Zeman účastí na sjezdu KSČM potvrdí, že jsme demokraté“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/02/Filip-Zeman-385×230.jpeg“ excerpt=“Komunisté dostali k sedmdesátému výročí Vítězného února pěkný dárek. Prezident Miloš “ permalink=“http://forum24.cz/stalinista-skala-zeman-ucasti-na-sjezdu-kscm-potvrdi-ze-jsme-demokrate/“]184254[/ctete]
Ať už jsou důvody, proč se Ryan se Zemanem nesetká, jakékoli, je to velká chyba a nedůstojná vizitka českého prezidenta, který se společně s komunisty (a SPD) v zahraničně-politických otázkách dostává do izolace. Návštěva vysokého představitele Spojených států v této historické chvíli je důležitým vzkazem, že spojenecké závazky pokračují.
Prezident je současně velitelem ozbrojených sil, jež jsou součástí NATO, které dnes může jako jediné garantovat naši bezpečnost. U toho by za normálních okolností hlava státu neměla chybět. Pokud tedy nemá jiné zájmy, úkoly a jiné geopolitické preference.