Měla to být naděje české politiky. Hotový uragán novátorství, který z parlamentních tébichů vymete kdejakou špínu. Pirátské „pusťe nás na ně“ navíc slibovalo veřejnou exekuci starých pořádků včetně Babiše. Že při tom padne i ostřejší slovo, to by zase tolik nevadilo. K mládí patří a v bitvách se na bonton nekouká. Pokud zrovna nejde o kanálie z poslanecké lavice Piráta Ferjenčíka a jeho snahu zaujmout choltické štamgasty či děvčata ze špuntárny. Po roce od voleb ale přichází místo vichru vstřícný vánek, kterým šéf pirátských poslanců čechrá ego ausgerechnet komunistům a Babišově koalici. Místopředseda České pirátské strany Jakub Michálek s nimi totiž na ústavně právním výboru sněmovny zvedl ruku pro dodatečné zdanění církevních náhrad. Ty církvím vydává stát za komunisty ukradený, zruinovaný a nevratný majetek. Právě dodatečné uvalení daně pak bylo mezi hlavními ultimáty KSČM pro její podporu Babišově vládě. Že Michálek nebude mezi Piráty zdaleka sám, je už jasné; řada z nich s návrhem komunistů totiž sympatizuje.
Jak parlamentní junioři smýšlejí o náhradách za bolševická zvěrstva, spáchaná na církvi a jejím majetku, včera bezelstně přiznal právě vrchní Pirát ve sněmovně: „Stejně jako byly revidovány částky solárním baronům,“ pronesl bohorovně. Z chladnokrevnosti, s jakou tu Michálek srovnává finanční restrikce vůči „šmejdům“ tuzemské energetiky se zdaněním náhrad za historické tragédie a otřesné křivdy komunistického režimu právě na církvích, jde doslova mráz po zádech. Proč zrovna mladá, pirátská strana s nesporným přesahem vzdělaných lidí, asistuje partajím, které řídí hned dva bývalí agenti StB a jejichž předchůdci mučili, popravili a věznili tisíce duchovních a řádových sester, si lze jen domýšlet.
Agent Falmer nenávidí církve z ryzího přesvědčení, zato Bureše zajímají leda peníze a majetek. Jeho mimikry oběti normalizace, kterou hraje poslední dobou s velkým nasazením, mu místo křestního listu spolehlivě zajistí „tři emigračky“ v komunistické rodině. Cynický pragmatismus Pirátů a absenci empatie, kam až v něm lze zajít, jsme už zahlédli u pirátské delegace na ruské ambasádě nebo u skandálních výroků nejvýše postaveného Piráta ve straně Vojtěcha Pikala. Jak se ukázalo, místopředseda sněmovny si o československých letcích z RAF, umírajících za vlast a později perzekuovaných komunisty, donedávna nemyslel nic valného. Podle něj „jenom plnili rozkazy“. Další orgie trapnosti pak následovaly hned po té, co na Pikalův návrh Piráti s komunisty, ANO, SPD a sociálními demokraty protlačili ve sněmovně státní metál pro komunistického básníka Karla Sýse. „Podívejte se, já mám rád guláš. A když komunista má rád guláš, tak to ze mě nedělá komunistu. Jde o to, o čem návrhy jsou,“ nechal se před časem slyšet stranický lídr Ivan Bartoš. Na zásady si zjevně nepotrpí.
Že chce Michálek vyrazit daně i z domů hrůzy, nejspíš sám netuší. A Filip nebo Grebeníček se jen tak nepochlubí. Mezi mnoha dalšími totiž byly v dubnu 1950 v takzvané akci K, pojmenované po klášterech, komunisty vojensky přepadeny všechny mužské řeholní domy v zemi a přes 2300 řeholníků bylo deportováno do tzv. sběrných klášterů, v reálu do koncentračních táborů. O půl roku později potkává stejný osud okolo 8000 řeholnic ze 720 klášterů. Po mučení státní bezečností umírá farář Josef Toufar, celá řada biskupů a stovky dalších kněží a řádových sester. Gottwald vyzývá, aby KSČ zasadila církvi „poslední zdrcující ránu“. A tajemník Slánský burácí z tribun na partajní organizace: „Vzali jsme církvi všechen tisk, do konzistoří dosadili komisaře, zavřeli církevní školy, postupně jim bereme kláštery. Připravte černé listiny největších štváčů!“ Poručit daň z krvavé historie, kterou měly z paměti národa vygumovat kolchozy a kasárna pro Lidové milice, je ostuda na entou. I pro Piráty, kteří pro ni zvednou ruce spolu s kumpány z Agrofertu. Tuná všeci kradnú, jen v případě církví už podruhé.