(ct24.ceskatelevize.cz) Část poslanců by chtěla zakázat provozovatelům sociálních sítí mazat příspěvky uživatelů, pokud nejsou v rozporu se zákonem. Václav Klaus (ODS) ml. připravil předlohu jako novelu trestního zákoníku, za její porušení by tedy mohlo hrozit i vězení. V debatě v Událostech, komentářích ale oponoval Mikuláš Peksa (Piráti), v případě schválení zákona by se provozovatelé webů nemohli bránit ani spamu.
Podle Václava Klause je potřeba zabránit mazání příspěvku pouze kvůli tomu, že člověk projeví určitý názor. „Stává se, že čím dál více lidí politických názorů, jako mám třeba já, jsou z prostoru vytěsňováni. Jsou blokováni nebo jejich příspěvky mazány. Jiné názory, které by se zase podle mě daly označit skoro za extrémní, tam vesele jsou. Jsem pro to, aby síť takto nezasahovala,“ uvedl.
Poslanec Patrik Nacher (ANO), který se pod zákon rovněž podepsal, hovoří v souvislosti se současným fungováním sociálních sítí o cenzuře. „Problém je, že některé názory – společenská témata a postoj k nim, který není vybízení k násilí, není to rasistické – jsou blokovány a příspěvky mazány,“ řekl.
Podle něj cenzura začala poté, co v roce 2016 Britové schválili vystoupení své země z Evropské unie a později byl Donald Trump zvolen americkým prezidentem. „To jsou dvě události, které nedopadly tak, jak mainstream předpokládal, a jsou z toho obviňovány informace na sociálních médiích,“ poznamenal.
Poslanec Pirátů Mikuláš Peksa naproti tomu tlumočil, že v pirátském poslaneckém klubu „byl návrh od začátku vnímán jako legrace, kterou snad nikdo nemůže myslet vážně“. Za problematické považuje například stanovení hranice na sto tisíc uživatelů.
Peksa upozornil: „Jednoduše postavíte stroj, který zaplaví Facebook, zdi vašich přátel, sděleními jakéhokoliv typu. Pokud se tam tisíckrát objeví, že jsou Piráti nejlepší, tak Facebook tisíckrát smaže ‚Piráti jsou nejlepší‘. Robotickým spamem by neměl být Facebook zaplavován. Je zcela legitimní to mazat. Takovou technickou ochranu nemůžete trestat.“
Podle Mikuláše Peksy by bylo vhodné, kdyby Facebook zveřejnil algoritmy, podle kterých určuje, které příspěvky je potřeba vymazat. Zákon, který by český parlament mohl schválit, tomu však podle něj nepomůže. „Evropská komise vyvíjí iniciativu, aby toho cíle dosáhla. Obávám se, že je ten problém neřešitelný na úrovni ČR.“