Server berlínských novin Die Tageszeitung zveřejnil článek, který otevřeně mluví o kontroverzních aspektech druhého jmenování Andreje Babiše českým premiérem. V článku pod názvem „Druhá šance pro českého oligarchu“ noviny naznačují, že Babiš zabrzdil své námluvy s extremistickým hnutím SPD Tomia Okamury mimo jiné i na základě varování z Německa.

V polovině dubna se podle kuloárových zdrojů měl odehrát telefonát německé kancléřky Angely Merkelové Andreji Babišovi. Podle nejmenovaných českých poslanců zřejmě z hnutí ANO byl pak Babiš velmi skleslý. Babišovi se mělo dostat sdělení, že vláda opřená o extremisty je v evropském prostředí velmi nevítaným jevem.

Této informaci německých novin odpovídají i předchozí zjištění redakce FORUM 24, z něhož plyne, že Okamurovo SPD je červeným hadrem pro diplomatické zastoupení evropských spojenců České republiky. Je přitom smutnou skutečností, že přítomnost komunistů ve vládním paktu je pro spojence zřejmě o poznání menším problémem. Přitom obě strany, jak KSČM, tak i SPD, představují na české politické scéně otevřené spojence – či spíše pátou kolonu – Putinovy vlády v Ruské federaci. Okamurovo SPD však vyvolává na mezinárodní scéně výraznější obavy kvůli xenofobní a silně antievropské politice.

Dikce článku je také v souladu s předchozím zjištěním českých médií, že Andrej Babiš má na evropské scéně nezáviděníhodné postavení jak kvůli svému trestnímu stíhání, tak i kvůli dlouhodobému vládnutí bez parlamentního mandátu. Diskutovaným problémem je i jeho angažmá v tajné službě totalitního režimu.

Zde přinášíme úryvek z článku z německého serveru:

„…Zatím Babiš a jeho kabinet vládnou jako menšinová vláda bez důvěry parlamentu. Problém třiašedesátiletého oligarchy je v tom, že s ním ve skutečnosti nikdo nechce uzavřít koalici, a to proto, že Babiš je kontroverzní: nejen proto, že se v jeho osobě soustřeďuje obrovská ekonomická, mediální a politická moc. Je také vyšetřován kvůli podvodům ohledně dotací z Evropské unie. Také podezření, že byl veden jako agent československé Státní bezpečnosti číslo 28085, bylo spíše potvrzeno než vyvráceno.

Skutečnost, že bývalý spolupracovník ministerstva vnitra, je šéfem vlády, vzbuzuje v mnoha Češích neklid. A to tím spíše, že Babiš při svém druhém pokusu jako hlava vlády závisí na dobré vůli Komunistické strany Čech a Moravy. Druhý pokus o sestavení vlády dopadne za předpokladu, že vytvoří koalici se sociálními demokraty. Ti se ale musí ještě rozhodnout, zda do koalice vstoupí. S pouhými 7,3 procent hlasů a patnácti z 200 míst nejsou dostatečně silní, aby s Babišovým ANO získali většinu 78 křesel. Babiš tedy potřebuje toleranci komunistů a jejich patnáct mandátů.

To podle něj způsobily strany takzvaného Demokratického bloku. Zavedené strany, jako jsou občanští a křesťanští demokraté, s ním i nadále odmítají spolupracovat.

Ale tlak přichází nejen zevnitř. Když Babiš, při hledání tolerance flirtoval s pravicovými populisty ze „Strany přímé demokracie“ a jejího vůdce Tomia Okamury, německá vláda to přijala s velkou nevolí. V politických pražských kruzích je slyšet, že tlak Německa na to, aby se Okamurova strana nestala přijatelnou, byl enormní.

Na chodbách Poslanecké sněmovny si někteří pamatují na jisté ráno z poloviny dubna. Babiš byl tehdy velmi rozčilený. Říká se, že jeho nálada tehdy souvisela s telefonním rozhovorem, který s ním předtím měla Angela Merkelová. Teď je otázka, zda nedala Babišovi lekci, aby si od Okamury držel odstup. „Nesmysl, nikdy v životě jsem s kancléřkou o Okamurovi nemluvil,“ odsekl na takový dotaz Babiš.“

Andrej Babiš skutečně několik měsíců koketoval s myšlenkou menšinové vlády, kterou by v poslanecké sněmovně podporovaly obě proruské extremistické strany. Celá česká politická scéna dobře ví, že v tomto ohledu nemá Babiš žádné skrupule, jakkoli se tváří jako proevropský politik.

V průběhu dubna ale otočil a orientoval se zcela na jednání s ČSSD, kterou do té doby nebral příliš vážně. Dokonce přišel s opakovanou nabídkou vůči sociálním demokratům i po té, co je v předchozích jednáních od koalice svým chováním zcela odradil.

Dosud měla veřejnost za to, že důvodem změny postoje byl poslanecký klub hnutí ANO. Lze ale usuzovat ve shodě s německým článkem, že Babiš měl ohledy jak na vnitřní tak i vnější, tedy zahraniční postoje. Výrazné příjmy Babišova holdingu Agrofert tvoří kromě evropských dotací německé podniky. Babiš musí mít ohledy na německé postoje i kvůli provázání svého byznysu s německými trhy a tudíž i politickými místy. Kupříkladu chemička SKW Piesteritz v německém Wittenbergu je jeho vůbec nejvýnosnější firmou.

Andrej Babiš je podle expertů kupříkladu největším německým výrobcem močoviny. Jedním z Babišových podnikatelských zázraků je totiž podle Hospodářských novin míchání močoviny s vodou pro přípravek Ad Blue, který snižuje emise dieslových motorů. Emise dieselových motorů jsou právě v této době jedním z největších témat současné německé politiky a Babiš tak vychází vstříc společenské poptávce u našich sousedů.

Zdroj: Tageszeitung

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora
Pavel Šafr
Pavel Šafr
Šéfredaktor deníku FORUM 24
Další články autora