Je to skoro dojemné, jak se vedení ČSSD snaží vymyslet při jednání o koalici s hnutím ANO všechny možné pojistky proti nestandardnímu chování Andreje Babiše.

První požadovanou pojistkou je, že ANO nebude mít ministra vnitra, aby Babiš nemanipuloval bezpečnostními složkami, když je sám trestně stíhaný.

Druhou pojistkou má být slib, že Babiš odstoupí z funkce premiéra, když bude prvoinstančně odsouzený.

A třetí podmínkou je závazek, že celá vláda padne, když ministři ČSSD podají demisi. Třeba v případě, že by Babiš a jeho kolegové nesplnili podmínku číslo dvě.

Všechny tyto podmínky a pojistky jsou jako z absurdní komedie. A nebo připomínají nějakou pohádku, v níž se trpaslíčci snaží svázat draka a doufají, že se pak promění v prince.

Jednání s Babišem o pravidlech koalice si říká o tisíc a jedno přirovnání z říše nejsmělejší fantazie a stejně to část sociálních demokratů nepřesvědčí o dětinské marnosti jejich snu o pobytu ve stabilní a normální vládě. Stejně se musí znovu přesvědčit, že neplatí nikdy nic, co se panu Babišovi nehodí. A jestli něco platí ráno, nemusí to už platit v poledne.

Podmínka první je absurdní proto, že ministr vnitra nezabrání vetřelci manipulovat s policií skrze policisty typu Roberta Šlachty.

Podmínka druhá je absurdní hned z mnoha hledisek. Málokdo tu ještě věří, že vyšetřování Čapího hnízda může dospět k podle pravidel k soudu. Rádi bychom se pletli, ale mocenská převaha obviněného nad vyšetřovatelem, státním zástupcem i soudcem je příliš veliká. A pak, když všichni projeví statečnost a nenechají se zastrašit, tak premiér snad po rozsudku odstoupí? Už dal najevo, že takovou podmínkou pohrdá. Je tu snad někdo, kdo by ho šel zatknout? To je jen smutný vtip.

A třetí podmínka je ukázkovým příkladem cáru papíru, který se s nějakým drzým vysvětlením dá vždycky zmuchlat a zahodit. Stačí, když bude drzost dostatečně šokující.

Nesmyslnost počínání sociálních demokratů připomíná marnou snahu džentlmenů naučit velkou opici jíst příborem. Když gorila vezme vidličku a zapíchne ji někomu do břicha, tak to bude jen roztomilé nedopatření, a nikoli pokus o vraždu. Opice nemají velké pochopení pro právní řád a trestní zákoník se na ně nevztahuje.
Na našeho předsedu vlády se také žádná pravidla a žádné zákony nevztahují.

Je opravdu kuriózní, kolik lidí si už od roku 2013 myslelo, že jedna nemravnost je u Babiše jen nějaké vybočení z normálu a že se pak už zkultivuje. Tehdy si Andrej Babiš v rozporu s dobrými mravy pořídil dvoje noviny, aby se mu lépe vstupovalo do politiky. A mnoho lidí říkalo, že to není tak zlé a že se určitě polepší. Nu a pak jsme viděli, co s novinami provedl. Stal se z nich účelový nástroj pro manipulaci a ostouzení konkurentů.

Každý realisticky uvažující člověk musel tehdy dojít k závěru, že Babiš nesmí do rukou dostat politickou moc, protože ji bude zneužívat. Jenže hodný pan Sobotka z něj udělal rovnou ministra financí.

Opravdu jsme pak všichni žasli u nahrávky, v níž se ministr financí vyznal, jak jeho lidé “klekli” na jeho konkurenční firmu a uvařili ji na údajných daňových problémech? Někdo se divil, někoho to šokovalo. Realistický člověk se ale nedivil. Bylo to jenom logické pokračování dlouholetého překračování hranic možného a dovoleného.

A stejně tak je i nyní zcela logické, že všechny podmínky a všechna pravidla Andrej Babiš poruší. Je to prognóza, která hraničí s jistotou.

Chcete si, milí sociální demokraté domluvit s gorilou pravidla soužití v jedné kleci? Je to od vás nesmírně ušlechtilé. A takové… lidské.

Až si s gorilou ustelete na jedné kupce sena, tak ji třeba můžete učit říkat “dobrou noc”. Pak se jednou probudíte a budete rovnou v sociálně demokratickém nebíčku. Bude totiž po vás. A ta opice si získá lásku skoro celé naší české zoo.

Jediné, co na takového tvora platí, je nulová tolerance od začátku až do konce. A čím více bude lidí, kteří nebudou tolerovat porušování pravidel, tak tím silnější a odolnější bude systém právního státu a svobodné společnosti.

Čím více lidí bude naopak zakrývat pravou podstatu této patologické ignorance a čím více naivků bude samo sobě předstírat možnosti lidské spolupráce s gorilou, tím se bude celý systém práva a občanských svobod hroutit, až se stane opičí parodií na demokracii a my opravdu skončíme v zoo. Ale ne jako diváci. Budeme v klecích.

Revue Forum Banner
Pavel Šafr
Pavel Šafr
Šéfredaktor deníku FORUM 24
Další články autora