Právní zabezpečení tureckého ústavního referenda nebylo podle mezinárodních pozorovatelů dostatečné. Za problematické považují pozorovatelé změny učiněné při sčítání na poslední chvíli i podmínky kampaně. Turecko v neděli pořádalo referendum k návrhu zásadní změny ústavy. Podpořilo ji 51 procent hlasujících, avšak opozice výsledek považuje za zmanipulovaný a chce se proti němu odvolat.

Pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na dnešní tiskové konferenci rovněž konstatovali, že podmínky předreferendové kampaně nebyly pro všechny stejné.

Právní zabezpečení podle pozorovatelů nebylo dostatečné na to, aby zajistilo skutečně demokratické referendum. Podmínky hlasování neodpovídaly mezinárodním normám.

Za zcela protiprávní mise považuje rozhodnutí ústřední volební komise zahrnout do započítávání hlasů i oficiálně neoznačené hlasovací lístky. Právě na to upozorňuje turecká opozice, podle níž by vyřazení těchto hlasů stačilo na zvrácení výsledku referenda. Odvolat se chce nejprve k domácím institucím, a pokud neuspěje, pak i k evropským.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner