Slovenský magazín Týždeň se věnuje tamnímu rodákovi Andrejovi Babišovi. Na titulní straně je oděn v koženém kabátu a hnízdem se zlatými vejci na hlavě. Koláž je doplněna titulkem: „Podvodník a estébák? Slovák, ktorý jde vyhrát volby v Česku.“

Aktuální vydání časopisu, jak už titulek napovídá, rozebírá dva velké problémy Andreje Babiše. Soud o to, zda udával StB, nebo ne, a daňový podvod, který podle detektivů Policie ČR spáchal při stavbě svého luxusního sídla Čapí hnízdo.

V textu o spolupráci Babiše s StB autor zeširoka rozebírá působení Babiše na politické scéně v ČR. Zmiňuje, že k velké popularitě Babiše přispěl i jeho nákup největších tuzemských tištěných médií. Nicméně také uvádí, že tato popularita klesá s tím, jak se jeho prohřeškům věnují nově vzniklá nezávislá média, jako Svobodné fórum (FORUM 24) nebo Echo. Lidé díky těmto médiím získávají informace o skutečné tváři Andreje Babiše. Slovenský novinář Martin Mojžíš v té souvislosti uvádí, že mnoho faktů se obyvatelé České republiky dozvěděli z Tajné analytické zprávy o Andreji Babišovi, kterou zveřejnilo Svobodné fórum.

Pokud jde o samotné téma spolupráce nebo nespolupráce Babiše s StB, uvádí slovenský novinář, že existují dvě metody, jak zjistit pravdu. Zkoumání listinných důkazů nebo vyhodnocení svědeckých výpovědí. Podle první metody, kterou se ubíral Ústav paměti národa, je Babiš jednoznačně estébák. Jenže soud se chopil dtruhé metody. V praxi to bylo tak, že se zeptal Babišových údajných bývalých kolegů z StB na to, jestli byl Babiš u StB. Jejich odpověď byla samozřejmě negativní. Definitivní rozhodnutí soud vynese 12. října.

Slovenský text o tom, že je Babiš dotačním podvodník, pak rekapituluje celou kauzu Čapí hnízdo, při níž si měl společně se svou rodinou nelegálně přivlastnit padesát milionů, které měly původně zamířit k drobným podnikatelům a firmám.

Slovenská média se Babišovi věnují pravidelně. Kromě uvedených kauz sledují také jeho údajný podvod při nákupu tamních pekáren. Měl obejít zákaz úřadů a koupit pekárny přes prostředníka, čímž ovládl trh. Hrozí mu vysoká pokuta.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Štěpán Malát
Štěpán Malát
Další články autora