V Praze nebude obnoven Mariánský sloup, který byl stržen fanatickým davem v roce 1918. To je výsledek čtvrtečního večerního jednání pražského zastupitelstva o peticích pro a proti sloupu. Debata o nich trvala tři hodiny.
Probraly se různé argumenty pro a proti. Podle jednoho řečníka se na návratu sloupu z roku 1652 údajně neshodnou ani křesťané. (A proč by se měli shodnout?)
Hybnou silou petice proti sloupu je Lenka Procházková, která se z disidentky už dávno změnila v pilnou řečnici na komunistických sedánkách, kde zvýšeným hlasem a planoucím zrakem horlila proti církevním restitucím za pomocí vylhaných argumentů a údajných historických fakt.
Proti obnově sloupu se vyslovili zelení, piráti, komunisté, ČSSD a ANO.
V rozhodnutí, které dal dohromady zastupitel Matěj Stropnický (Trojkoalice, SZ) a navrhly ho společně některé kluby, Praha využila toho, že pozemek pod sloupem je její. Praha tak odvolala souhlas s využitím pozemku pro nové postavení sloupu, který v minulosti udělila. Radní Prahy mají učinit všechny právní kroky do konce roku a vypovědět už uzavřené smlouvy. Pro hlasovalo 37 zastupitelů z celkových 65. Rozhodnutí nepodpořila TOP 09, ODS, KDU-ČSL a Nezávislí.
Toto rozhodnutí je skutečně nechutné a je celkem příznačné, jaké síly se daly na stranu moderního tmářství. Obstarožní levice, komunisté, jurodiví piráti a Babišovi populisté. V čele pak Lenka Procházková, která si ohledně fakt i historie bezostyšně vymýšlí už roky a zřejmě se rozhodla zasvětit zbytek života tomu, že bude múzou zdravých a pokrokových sil, rozuměj zapšklých bolševiků. Teď bude zřejmě hledat nějakou novou oběť, kterou by mohla kamenovat svým sentimentálně-agresivním národovectvím a vplétat do svých kázání na komunistických schůzích citáty z Husa a jí ochočeného Ježíše.
Sloup byl postaven jako poděkování za uchránění Prahy před švédským pleněním a ubránili ji studenti a měšťané. Těm ale v očích nové Národní fronty značně přitížilo, že se bránili pod vedením jezuity Plachého, takže se to do jejich hlaviček formovaných duchem Zdeňka Nejedlého dávno pro profesorově skonu nějak nevejde. Hlavně, že petici proti sloupu podpořilo i hnutí Ne základnám, to mluví samo za sebe. Bude ještě třeba v nové společnosti skoncovat s netopýry, ti mají také v uších radárky.
Někoho ještě napadlo, že by na tom místě mohl stát nějaký jiný symbol smíření. Víte co, soudruzi? Jděte se vycpat a vystavte se tam pak sami. Pozemek už na to máte.