Klub na obranu demokracie pořádal ve středu 3. října debatu s názvem Co můžeme udělat pro polistopadovou demokracii?, na které vystoupili Libor Grubhoffer, bývalý rektor Jihočeské univerzity, evangelický farář Joel Ruml, poslanci PČR Miroslava Němcová a Miroslav Kalousek, šéfredaktor deníku Forum 24 Pavel Šafr a předseda Klubu na obranu demokracie Bohumil Doležal. Poselství z jejich vystoupení je jednoznačné: Silnou demokracii v České republice nebudeme mít, pokud nebudou spolupracovat občanské iniciativy a demokratické politické strany a pokud se na jejím udržení nebude pracovat každodenně.
Úvodní slovo měl Bohumil Doležal. „Začnu jakýmsi osobním vyznáním. Vyjdu ze známé teze Andreje Babiše: ,Dosud nám vládli politici, co nemakali a kradli. Teď přicházíme my obyčejní lidé, abychom tu udělali pořádek.‘ Nesouhlasím ani s prvním, ani s druhým.“
„Vznikl tu sugestivní obraz „korupční hydry“, spiknutí, propojujícího podnikatele, politiku, státní správu a snad i část justice. Řeč byla dokonce o sabotáži, pachatelé se prý snažili o změnu fungování státu ve svůj prospěch. Jde obrovské nafouknutí skutečných problémů. Na této vlně se pak svezl mj. i Andrej Babiš,“ říká předseda Klubu na obranu demokracie.
Kalousek připomněl úspěšné demonstrace, kterých se ovšem málokdy aktivně účastní i politici. „Protože politické strany, to je pro mnoho lidí taková špinavá věc,“ uvedl s tím, že náhled na tuto věc je nutné změnit, jelikož bez silných demokratických stran nelze udržet demokratický stát.
Němcová připomněla, že stranám se daří spolupracovat napříč spektrem, a to v mnoha důležitých otázkách. „Po volbách například vznikl Demokratický blok kvůli ustavení vedení sněmovny,“ řekla poslankyně ODS s tím, že taková spolupráce existuje i před komunálními či senátními volbami, ať už na společných kandidátkách na mnoha místech, případně ve chvíli, kdy jedna strana nepostavila protikandidáta silné osobnosti ze strany jiné.
Šafr hovořil o úloze médií, která ji podle něj po roce 2013 přestala plnit. „Máme tady média, která patří premiérovi, média, která slouží prezidentovi, a ta ostatní, která v této situaci vystupují jako neutrální. Jenomže proti tomu nelze být neutrální,“ myslí si.
Všichni účastnísi se shodli na tom, že ač je situace v České republice velice složitá a proti těm, kdo si přejí udržení liberální demokracie, stojí velká síla, je možné ji porazit. „Důkazem je i to, kolik vás na tuhle debatu přišlo a kolika lidem to není jedno. Každý můžeme být médiem a působit na své okolí,“ řekl divákům Kalousek.
Debatou, na kterou dorazilo 230 účastníků, provázel Adam Drda.