Andrej Babiš oznámil, že nebude svým zaměstnancům ve firmě ANO rozkazovat, koho mají preferovat v prezidentské volbě. Je ovšem naprosto jasné, že „doporučeným“ adeptem bude Miloš Zeman. Minimálně proto, že díky němu je politik s pověstí estébáka a možný podvodník na dotacích nově jmenovaným premiérem. A za to musí přijít nějaká odměna.

V novodobém fungování české politiky je zřejmé, že existuje obdoba takzvané barterové dohody, tedy něco za něco. Minimálně mezi hlavou státu a novým předsedou vlády je to zřetelně vidět od začátku Babišova angažmá. Ke změně zjevně nedoje ani při rozhodování o novém prezidentovi České republiky.

Ten současný, ihned po jmenování majitele hnutí ANO premiérem, vzkázal, že se přijde podívat do sněmovny a poslancům jasně vysvětlí, že by měli dát důvěru nově vzniklé oligarchově vládě. Za to očekává přízeň Babišova hnutí.

Nový šéf vlády si však dobře uvědomuje dvě věci. Musí Zemanovi oplatit jeho služby, ale zároveň se musí vyvarovat hněvu voličů, které setrvání současného prezidenta na Hradě straší, ale zároveň dosud neprokoukli podlou a nebezpečnou povahu exministra financí.

Podle známého přísloví o koze a vlkovi je třeba nehlásat vyjádření podpory moc zřetelně, ale přitom podprahově národu sdělit, že „Zeman znovu“ je ideální projekt pro naší zem. Tu a tam tedy někteří zástupci ANO potvrdí svou podporu nynějšímu prezidentovi, jako to již udělal třeba Jaroslav Faltýnek nebo Karla Šlechtová. Tím je úkol splněn a službička oplacena.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora