Diskuse před volbou šéfa komise pro kontrolu činnosti GIBS přinesla pozoruhodné výjevy. Někteří poslanci hnutí ANO hájili volbu Zdeňka Ondráčka s takovou vehemencí, že si nezadali se slovníkem komunistů. Nehrabejme se v minulosti, každý máme nějaký škraloup, pojďme makat pro lidi.
[ctete postid=“185472″ title=“Ištvan znovu na scéně. Babiš má složku na Murína z jeho dokumentů“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/03/Babiš-GIBS-385×230.jpg“ excerpt=“Premiér v demisi Andrej Babiš stupňuje tlak na ředitele GIBS Michala Murína. Svolává “ permalink=“http://forum24.cz/istvan-znovu-na-scene-babis-ma-slozku-na-murina-z-jeho-dokumentu/“]185472[/ctete]
Volba předsedy komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) budila pozornost ze dvou důvodů. KSČM trvala na nominaci svého kandidáta, Zdeňka Ondráčka, který už dvakrát kvůli předlistopadovému působení v Pohotovostním pluku SNB neuspěl. Boj o vedení komise se navíc odehrával v situaci, kdy dává premiér velmi neomaleným způsobem najevo, že chce vyměnit ředitele GIBS Michala Murína.
KSČM nejpevnější partner ANO
Komunisté dnes tvoří nejpevnější složku rodící se koalice s hnutím ANO a je úplně vedlejší, jestli bude mít formální podobu tolerance vlády. Pokud v Babišově menšinovém kabinetu zasedne několik „nestranických odborníků“ doporučených KSČM, půjde o faktickou, špatně maskovanou vládní koalici.
Premiér si je toho dobře vědom, a jestliže dobře ví, že na rehabilitaci komunistické strany pracuje i jeho spojenec na Hradě, nelze se výsledku hlasování příliš divit. Babiš potřebuje v čele citlivé komise svého člověka, který se už osvědčil. Ondráčkovi v minulosti nabízel práci pro Agrofert, nakonec přispíval do jeho serveru Česká pozice jako „bezpečnostní expert“.
Kováčik (KSČM): Neplnili jste úkoly socialistické výstavby?
Jejich souhra se ostatně projevila i ve sněmovní rozpravě, kde zazářilo několik hvězd. Sérii absurdních skečů zahájil předseda klubu KSČM Pavel Kováčik. Důrazně se ohradil proti kritikům Ondráčka, který svou roli v pohotovostním pluku obhajoval v normalizační Československé televizi jako pečlivě vybraný příslušník SNB pod dozorem Státní bezpečnosti v roce 1989 a obhajuje ji i dnes.
„Vy jste snad za toho minulého režimu nikdo nepracovali? Neplnili jste úkoly socialistické výstavby například v dolech? Nebo kdekoliv jinde na polích, v nemocnicích, za katedrami, profesoři vážení, anebo třeba také v armádě?“ tázal se Kováčik zvýšeným hlasem. „Jestliže jste nepracovali v té době, neživili se řádným způsobem, byli jste příživníky a byli jste také tak trestáni. To také pamatujeme. Škoda že to dnes možná není,“ zakončil s lítostí.
Bláha (ANO): I dneska je nám něco zakazováno
Na Kováčika navázali dva zástupci klubu ANO. „Celý týden neděláme nic jiného, než se hrabeme v minulosti,“ reagoval Jiří Bláha. „Voliči nás zvolili, abychom přišli s novými myšlenkami, s novými postupy, s novými názory a hlavně s novou chutí něco pro ně udělat. To, že máme každý v životě nějaký škraloup, tak se zamyslete nad tím, co jste dělali vy, celý život,“ bagatelizoval policejní zásahy proti studentům.
Později si vzal slovo ještě jednou. „Slyšeli jsme slova symbol, fízlovat, minulost, svoboda, demokracie, strach nebo že nám bylo něco zakazováno. I dneska nám je něco zakazováno. Za komunismu nám určitě nebylo zakazováno, že nemůže nikdo kouřit,“ uvedl. Jako by zapomněl, že současné fízlování a zákazy včetně zákazu kouření v restauracích odhlasovali poslanci ANO jako součást minulé koalice.
„Nebál jsem se mluvit, nebál jsem se říkat své názory. Měl jsem kapelu, byl jsem tzv. mánička a texty, které jsme skládali, se věnovaly třeba náboženství. Nikdo mi je nezakazoval,“ pokračoval Bláha. Copak si nevšiml, že v té době probíhala tvrdá cenzura a v osmdesátých letech byla řada kapel zakázána?
„Na vesnicích se ti lidé k sobě chovali otevřeně, nic jsme si před sebou nezatajovali, což se nedá říct o dnešní době. Jestliže chceme jít dopředu, tak musíme hodnotit lidi podle jejich dnešní práce, podle jejich dnešních myšlenek, podle jejich dnešního svědomí,“ uzavřel. Jenže komunisté myslí stále stejně a Zdeněk Ondráček svého působení v totalitních složkách nelituje.
Hájek (ANO): Nevážím si těch, kteří kritizují minulost
Po Bláhovi vystoupil jeho kolega Josef Hájek. „Já samozřejmě jsem generace, která vyrůstala za komunistů a pracovala za komunistů a určitě jsem patřil také k těm, kteří určitým způsobem kolaborovali,“ doznal.
„Chodil jsem na prvního máje, kopal jsem uhlí, bylo heslo: každá tuna uhlí navíc, tvrdá rána imperialistům do zad. Vážím si těch, kteří skutečně bojovali a byli vězněni za komunistů. Nevážím si těch, kteří dnes, kdy už žijeme v jiném společenském zřízení, kritizují tu dobu,“ zakončil svůj rozporuplný výstup.
Zaměnitelná rétorika
Mentální pochody Kováčika, Bláhy a Hájka jsou v podstatě zaměnitelné. Vystoupení obou poslanců hnutí ANO se od rétoriky komunistů ve smyslu „učiňme tlustou čáru za minulostí, pojďme si všichni vyhrnout rukávy a dělat něco pro lidi“ nijak neliší.
[ctete postid=“185085″ title=“KSČM a Hrad tlačí na pilu. Chtějí do vlády prosadit svoje odborníky“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/02/Filip-Skála-385×230.jpeg“ excerpt=“Druhý kabinet premiéra Andreje Babiše dozná změn. KSČM myslí svůj návrat k moci na “ permalink=“http://forum24.cz/kscm-a-hrad-tlaci-na-pilu-chteji-do-vlady-prosadit-svoje-odborniky/“]185085[/ctete]
Z celkové atmosféry sněmovní rozpravy „jako kdyby to totalitní období byla příjemná doba“ a z počínání svých kolegů z klubu ANO byl hluboce frustrovaný i ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), který zvažuje rezignaci. K tomu je ale nutné dodat, že ji zvažoval už několikrát, ale vždycky si to nakonec rozmyslel.
Skutečnost, že premiér Babiš je rozhodnutím bratislavského soudu stále evidovaný jako agent Státní bezpečnosti, ho přitom nijak nerozhodila. Jde ze strany Pelikána o snahu vylepšit si image u demokraticky smýšlejících voličů, nebo jsou jeho úvahy motivovány jinými důvody?
Například ztrátou důvěry jeho šéfa, o které se spekuluje. Zvláště když zdroje z jeho okolí připouštějí, že i post ministra spravedlnosti by mohl být předmětem (pseudo)koaličních obchodů v rámci jednání o podpoře menšinové vládě.
.