Před třiceti lety, 26. dubna 1988 zemřel Pavel Wonka. Obhájce lidských práv, disident a politický vězeň. Zemřel kvůli zanedbání zdravotní péče ve vězení, kam ho poslala soudkyně Marcela Horváthová, která dosud jako soudkyně působí.

Podle projektu Jeden svět na školách šlo o další vykonstruovaný proces s Pavlem Wonkou. Vězněn byl celkem třikrát. Poslední pobyt ve vězení už nepřežil. Působil jako obhájce lidských práv, laický obhájce lidí, které režim soudil, pokusil se také kandidovat ve volbách jako nezávislý kandidát.

Procesy s Pavlem Wonkou měly velkou pozornost zahraničních médií, stejně tak jako jeho tragická smrt. Zemřel pouhých pět dní po rozsudku. Kdyby ho esenbáci nezadrželi, pravděpodobně by vycestoval do zahraničí. Měl již vyřízenou dokumentaci. Úřady údajně s jeho vycestováním souhlasily.

Je považován za jednoho z posledních politických vězňů. V posledních dnech svého života držel hladovku. Už před soudem byl ve špatném zdravotním stavu, když ho Horváthová odsoudila, byl na invalidním vozíku. Pohřbu Pavla Wonky se zúčastnilo přes 2000 lidí a řada zahraničních novinářů.

Soudkyně Marcela Horváthová svůj postup po roce 1989 obhájila. Několikrát se uskutečnila demonstrace za její odstoupení ze soudu. Neodstoupila. Za smrt disidenta Pavla Wonky nebyl nikdo potrestán.

Revue Forum Banner
Michal Závada
Michal Závada
Redaktor deníku FORUM 24
Další články autora