Deník FORUM 24 hovořil s předsedou Ústavu paměti národa Ondrejem Krajňákem, který přivítal rozhodnutí slovenského ústavního soudu. Ten zrušil původní rozsudek týkající se toho, že měl šéf hnutí ANO Andrej Babiš být veden ve svazcích StB neoprávněně. Krajňák uvedl, že se jedná o zadostiučinění po šestiletých sporech a celá kauza Bureš vs. Babiš pro jeho instituci definitivně končí.

Jak hodnotíte rozhodnutí ústavního soudu?

Jsme maximálně spokojeni. Neměli jsme ani tak velká očekávání. Je to zadostiučinění za tu námahu a za ten běh na dlouhou trať. My jsme prakticky šest let zápasili o pravdu a spravedlnost. Říkali jsme, že černé je černé a bílé je bílé, a to navzdory tomu, že rozhodnutí soudu byla taková, jaká byla.

Překvapilo vás něco, co v rozsudku zaznělo?

Bylo to, jako bychom všechno dostali na stříbrném podnose. Jako by tam stál náš právní zástupce a říkal některé výroky. Jsme maximálně spokojeni, toto rozhodnutí může ovlivnit mnohé další spory.

V jakém smyslu?

Různí agenti Státní bezpečnosti ÚPN žalovali. Žádali dokonce finanční odškodnění. Toto rozhodnutí by to mělo ovlivnit. Příslušníci státní bezpečnosti od nynějška nemohou být považováni za hodnověrné svědky. Byli to členové zločinecké organizace a participovali na zločineckém režimu.

Jak bude proces probíhat nyní? Musejí ostatní soudy respektovat rozhodnutí ústavního soudu?

Ústavní soud zrušil rozhodnutí nejvyššího soudu i soudu krajského, kterému vrátil celou věc zpět. Krajský soud je ovšem tímto rozhodnutím vázán a bude povinen žalobu Andreje Babiše odmítnout.

Je už tedy jasné, že Andrej Babiš byl agentem StB?

Ano. Navíc Ústav paměti národa nemůže být žalován. Celá kauza pro nás končí.

 

 

Revue Forum Banner

Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora