Do voleb zbývá posledních pár týdnů a čekalo se, že všechny politické subjekty se s veškerou vážností vrhnou do kampaně. Zatím se to však plní pouze u hnutí ANO, jehož majitel srdnatě krouží republikou a sbírá sympatie nerozhodnutých voličů. Ostatní jen paběrkují nebo se prozatím na oslovení voličů úplně „vykašlali“.

Andrej Babiš asi jako jediný pochopil vážnost letošních voleb. Aspoň to tak vypadá, když se podíváme na jeho aktivitu, kterou dokáže vyvinout, aby byl všude a dokázal tak pomocí rozdávání knížek, prodejem zmrzliny nebo jen pouhým pořizováním selfie sbírat politické body. Marketingový tým funguje na jedničku a přesně dokáže Babiše vmanipulovat do situací, které z něj dělají „lidového“ politika, kterému záleží na dobru jeho spoluobčanů.

ČSSD hledá sama sebe a bude s tím mít práci až do otevření volebních místností. Nově určený lídr Lubomír Zaorálek sice varuje před neustálým rozebíráním vnitrostranických problémů a vyzývá k většímu zájmu o voliče, ale to jsou pouze slova. Zatím vyprodukovala jen dvě směšné kresby, z nichž jedna je dokonce vytvořena z kradené fotografie. Zaorálek je sice skvělý rétor, ale zřejmě bude potřeba především vsadit na Milana Chovance, který dokáže víc lidí oslovit „na první dobrou“.

Lidovci se pomalu loučí se sněmovnou. Tedy pokud ještě v rychlosti nerozpustí koalici se Starosty, která je jednoznačně odkázána k volebnímu neúspěchu. Pavel Bělobrádek sice o konci nově vzniklého politického hybridu nechce slyšet, ale myšlenka na rozchod s pokrevním bratrem Petrem Gazdíkem mu určitě musí vrtat hlavou. Lidovci vždy chtěli a budou chtít „urvat“ trochu moci, proto se nakonec STAN zbaví. Kampaň je zatím o ničem, klasická „klidná síla“. Jen Marian Jurečka připravil TV show s rybími prsty a „velkým“ zjištěním, že máme na pultech obchodů nekvalitní potraviny.

Občanská demokratická strana zažívá podle předvolebních průzkumů jakousi renesanci. Pravicová strana, na jejímž hrobě vybudoval Andrej Babiš chrám svého úspěchu, se vrací do hry. Předseda Fiala hovoří o hegemonii, ale zdá se, že přichází pochybný pocit uspokojení. ODS místo toho, aby napnula všechny síly a celé období před volbami přesvědčovala občany, že demokratická strana má větší hodnotu než firma, nazývaná jako hnutí, chce dát voličům od politiky volno. Místo boje o mandáty tak bude hledat sedm divů Česka, jen aby nerušila o prázdninách. Chyba.

Další demokratická strana TOP 09 vzala boj o sněmovnu svědomitěji. Miroslav Kalousek, Karel Schwarzenberg a Markéta Adamová se postavili do čela expedice „Neuhneme“ a vyjeli s dalšími kolegy mezi lidi. Občané tak měli a mají možnost zajít „Na pivo s Karlem“ a třeba tam osobně vynadat exministru financí Kalouskovi. Na volební vítězství to určitě není, ale pohodlné setrvání v dolní komoře parlamentu současná snaha „topky“ zřejmě zaručí.

Komunisté na sebe upozorňují poněkud netradičně. Po letech, kdy se raději moc nevyjadřovali a dělali, že posledních čtyřicet let nebylo, nyní opět vystrkují růžky. Zřejmě vycítili, že hnutí ANO bude potřebovat pomoci a Andrej Babiš osloví právě stranu, ve které se mnohé naučil. Proto zástupci KSČM vykřikují nehorázné lži a mají pocit, že se vrací jejich čas.

Velké naděje si ještě dělají Realisté Petra Robejška a SPD Tomia Okamury. Zatímco jedni nabízejí změnu stylu a politiky v teniskách, druzí bojují proti neviditelným imigrantům. Pokud bude voličská účast dostatečná, neměli by se ani jedni do sněmovny dostat, což by bylo pro dobro národa jen výhoda.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora