ČSSD dlouhodobě poškozuje českou ekonomiku, v poslední době také díky svému blízkému názorovému spojenci Andreji Babišovi a jeho politické straně. Kvůli hrozbám, které představuje Babiš, nesmíme zapomínat na škody napáchané socialisty. Zároveň bychom však neměli vnímat ANO či lidovce jako tlumič levicových nárazů. V probíhajícím volebním období jsou většinou na vině společně.

Pokud by ČSSD vyhrála volby, měla by sama po sobě co napravovat. Tedy pokud by se, slovy levice, od základu normalizovala, konsolidovala, obrodila a očistila. Připomeňme si přehledně největší hrůzy způsobené českými socialisty v posledních letech pod vedením Bohuslava Sobotky.

Obrovský nárůst vládních výdajů. Zejména v roce 2015. V roce 2014 ČSSD ještě příliš nemohla ovlivňovat státní rozpočet a v roce 2016 výrazně pomohly fondy EU, nízké úroky ze státního dluhu a nízký objem státních investic (což však není dobrá zpráva).

Razantní zvyšování povinné minimální mzdy a tzv. zaručených mezd. Souhlasili s ním ANO i lidovci, iniciátorem však byla ČSSD. Přestože nezaměstnanost díky vývoji ekonomiky klesá, vyšší minimální mzda nutně tlačí na její růst a také na srovnávání platů ve veřejném sektoru, čímž demotivuje od zvyšování kvalifikace.

Zbytečné zastavení dostavby jaderné elektrárny v Temelíně na mnoho let. Přicházíme tím nesporně již o stovky milionů korun a stáváme se energeticky nesoběstačnými, což je nebezpečné, zvlášť v současné energetické situaci střední Evropy.

EET. Konkrétní provedení je Babišovým dílem. ČSSD však registrační pokladny (ať už on-line, či off-line) prosazuje dlouhodobě. Dokonce trvá na tom, že je musejí mít i nejmenší živnostníci (kteří mají podnikání jen jako přivýdělek apod.). EET přináší vysoké náklady, vysoké pokuty (a to i za chyby zaměstnanců) i další problémy. Zároveň z principu jejího fungování hrozí zneužití obrovského množství centralizovaných citlivých obchodních dat.

Výrazný pokles vládních investic.

Snahy umožnit vývoz nebezpečných technologií pro nepřátelský íránský režim hlásící se k nebezpečnému výkladu islámu.

Daňové zvýhodňování zadlužování velkých firem (tedy vyplácených úroků např. bankám) před jejich financováním z vlastních zdrojů (tedy před výplatami dividend akcionářům).

Snaha přijmout euro. V eurozóně přitom ani zdaleka neplatí tzv. nekrytá úroková parita. Euro tedy vede k prohlubování a prodlužování úpadků v rámci hospodářských cyklů. Finančně stabilní členové eurozóny jsou navíc nuceni pomáhat členům příliš zadluženým (či jinak nestabilním).

Zrušení poplatků ve zdravotnictví včetně těch, které prokazatelně regulovaly množství návštěv u lékaře či délku pobytu v nemocnicích.

Několikaměsíční otálení se stanovením územních těžebních limitů v severních Čechách.

Původně odmítnutí jednání o mimořádné dotaci pro Klokánky (Fond ohrožených dětí).

Dodávky zbraní Kurdům i přes odpor Turecka (našeho spojence ze Severoatlantické aliance) a přes nebezpečí, že se dodávky mohou dostat teroristům.

Povinný zákaz kouření zejména ve vybraných soukromých objektech (restauracích, barech apod.) i přes nesouhlas majitele, a to i v oddělených prostorách.

Povinnost obchodů s velkou prodejní plochou uzavřít o vybraných státních svátcích své provozovny i přes nesouhlas majitele.

Vysoká finanční podpora zahraničním firmám. Na sjezdu ČSSD si přitom předseda Bohuslav Sobotka stěžoval na podnikání velkého množství nadnárodních společností v České republice. Poté, co socialisté poškozovali malé živnostníky, je teprve v budoucnu budou chtít daňově podpořit. Poté, co daňově podporovali příchod zejména velkých zahraničních firem do ČR, jim podle vládních plánů chtějí zvýšit zdanění dividend.

Zavedení nespravedlivé třetí sazby DPH vedoucí k podpoře pouze vybraných odvětví.

Půjčka 700 milionů korun pro bankrotující společnost OKD (byť údajně cílená na zaměstnance), která se vysoce pravděpodobně státu nevrátí, poskytnutá, aniž by vláda získala nad OKD kontrolu. Jedná se tedy vlastně o dar.

Většina vládních poslanců ČSSD chtěla zrušit vízovou povinnost do EU pro občany Turecka, ačkoli v Turecku působí teroristické organizace.

Podpora nespravedlivé evropské směrnice, která nezávazně požaduje alespoň přibližně vyrovnaný počet žen a mužů v dozorčích radách velkých podniků.

ČSSD také bez problémů souhlasila s omezením výdajových paušálů pro mnohé drobné podnikatele, s časově náročnými „kontrolními hlášeními“ k DPH i pro nejmenší živnostníky (včetně vysokých pokut i za drobná pochybení), s kontrolami kotlů i bez souhlasu soudu v domácnostech či s nespravedlivými vratkami spotřební daně z pohonných hmot použitých v zemědělství.

Díky znovuzvolení Bohuslava Sobotky předsedou ČSSD máme jistotu, že čeští socialisté budou ve své ekonomicky zvrácené politice pokračovat. Zároveň však máme téměř jistotu, že to s nimi nebude ještě mnohem horší.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Jakub Černý
Jakub Černý
Redaktor deníku FORUM 24
Další články autora