Demonstrace proti skandálům a praktikám Andreje Babiše již trvají dva roky. Nejprve byly málo početné, ale rozhořčenost se ve společnosti značně rozšířila. A na protestech je to vidět. V neděli zažilo Česko skutečně masové demonstrace, na nichž občané požadovali Babišovu demisi.
Zde je stručný přehled:
3. prosince 2016 – Na Václavském náměstí v Praze demonstrovalo několik stovek lidí proti zavedení Elektronické evidence tržeb (EET). Demonstranti si přinesli transparenty, například EET je jako StB, Vzkaz Ježíškovi – čert vem Babiše, Chceme svobodu, ne diktaturu státu nebo Sbohem, svobodné podnikání. Skandovali i hesla proti tehdejšímu ministrovi financí, třeba Babiš ven nebo Babiše do koše.
10. května 2017 – Na Václavském náměstí se sešlo zhruba 20.000 lidí na demonstraci proti Babišovi a prezidentu Miloši Zemanovi. Cílem akce, která se konala během nejvážnější krize koaličního kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD), bylo odvolání Babiše a to, aby po něm ministerské místo nezastával nikdo z hnutí ANO. Organizátoři také požadovali, aby Zeman odstoupil z funkce. O den později se stovky lidí sešly na demonstraci proti Zemanovi a Babišovi na Hradčanském náměstí.
17. května 2017 – Na Václavském náměstí se opět sešly tisíce lidí na demonstraci proti ministru Babišovi a prezidentu Zemanovi. Po zhruba hodinovém programu se vydala větší část demonstrantů průvodem na Pražský hrad. Protestní shromáždění se konala i v dalších sedmi městech. Ve stejný den Babiš oznámil, že Zemana požádá, aby ho odvolal z vlády. V křesle ministra financí jej nahradil poslanec hnutí ANO Ivan Pilný.
5. března 2018 – Po celé ČR se demonstrovalo proti zvolení komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů. Ondráček za totality zasahoval jako policista proti účastníkům protirežimních demonstrací. Podle opozice by bez poslanců ANO Ondráček nebyl zvolen, a Babiš tomu mohl lehce zabránit. Babiš byl terčem kritiky i na demonstracích. O den později Ondráček oznámil rezignaci. Demonstrace v Praze na Václavském náměstí měla poprvé skutečně masový charakter a objevila se hesla „Je to tak, vládne nám tu estébák“, „Babiše do koše“ a „Česko není Rusko.“
15. března 2018 – Studenti ze zhruba 300 vysokých a středních škol po celé zemi se připojili k půlhodinové výstražné stávce, cílem protestu bylo bránit společenské a ústavní hodnoty. Před školami a na protestních demonstracích v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Českých Budějovicích, Olomouci, Hradci Králové a dalších větších městech se sešly dohromady tisíce mladých lidí. V projevech, na transparentech a na sociálních sítích studenti kritizovali přístup vrcholných politiků k ústavě či vůči médiím, zejména prezidenta Zemana a premiéra v demisi Babiše.
9. dubna 2018 – Stovky až tisíce lidí téměř ve 20 městech po republice protestovaly proti trestně stíhanému premiérovi Babišovi (ANO) a jeho vládě v demisi. V Praze demonstrovalo několik tisíc lidí, do Brna dorazilo podle odhadu ČTK nejméně 2000 lidí. V dalších krajských městech přišly většinou stovky lidí. Babiš na adresu demonstrantů řekl, že jsou to lidé, kteří nechtějí vést debatu a argumentovat.
9. května 2018 – Zhruba 500 lidí se sešlo na Václavském náměstí na demonstraci proti Babišovi. Protestovali proti jeho plánu, aby vládu hnutí ANO s ČSSD tolerovali komunisté. Demonstranti požadovali, aby prezident pověřil sestavením kabinetu někoho jiného.
22. května 2018 – Několik stovek lidí se zalepenou pusou protestovalo na pražském Staroměstském náměstí proti Babišovi. Po půl hodině se protestující mlčky vydali k úřadu vlády, kde drželi minutu ticha za všechny utlačované lidi. Demonstraci zorganizovala iniciativa Milion chvilek pro demokracii. Protest proti premiérovi se konal také v dalších městech.
29. května 2018 – Několik stovek lidí prošlo centrem Prahy k úřadu vlády, aby tak vyjádřilo nesouhlas s vládnutím Andreje Babiše. Po předchozím tichém protestu zvolili opačný prostředek: hluk. Svou nelibost dávali v průvodu najevo bušením do hrnců či pokliček, pískáním nebo troubením.
5. června 2018 – Den před druhým jmenováním Babiše premiérem v centru Prahy protestovaly tisíce lidí proti připravované vládě s podporou komunistů. V dalších městech se na protestech sešly stovky lidí.
11. července 2018 – Před sněmovnou během hlasování o důvěře Babišově druhé vládě demonstrovaly stovky lidí proti kabinetu podporovanému KSČM.
15. listopadu 2018 – Na pražském Václavském náměstí se sešly tisíce lidí, kteří požadovali Babišovu demisi. Impulzem protestu byla reportáž serveru Seznam Zprávy, v níž Babišův syn Andrej novinářům řekl, že byl proti své vůli odvezen na Krym. Premiér podle svého syna chtěl, aby zmizel z ČR kvůli policejnímu vyšetřování dotací pro farmu Čapí hnízdo. Předseda vlády ve středu uvedl, že jeho syn sice byl v minulosti na Krymu, rozhodně ale nešlo o únos. Dodal, že jeho syn je psychicky nemocný.
17. listopadu 2018 – Desítky tisíc lidí v Praze, v Brně a v dalších městech žádaly kvůli kauze Čapí hnízdo demisi premiéra Andreje Babiše, demonstrace proti němu zaplnila zejména většinu Staroměstského náměstí.
Demonstrace mohou souviset se zastavením růstu preferencí hnutí ANO a jeho drtivou porážkou v pražských komunálních volbách a ve špatném výsledku hnutí v senátních volbách.
Na tyto demonstrace velmi ostře reagují skalní příznivci jak hnutí ANO, tak i prezidenta Zemana a také lidé, kteří v Česku prosazují ruské zájmy.
(S využitím servisu ČTK)