Na Městské státní zastupitelství v Praze dorazilo trestní oznámení na premiéra Andreje Babiše a zástupce ministerstva financí v dozorčí radě ČEZ Ondřeje Landu. Důvodem je podezření z nezákonného předání důvěrných informací bulharskému premiérovi Borisovovi týkající se prodeje bulharské divize ČEZ.
[ctete postid=“210529″ title=“Babiš a jeho šéfkomentátor kritizují protesty. Pietu však porušil premiér“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/08/Babiš-rozhlas-385×230.jpeg“ excerpt=“Premiér Andrej Babiš a šéfkomentátor Lidových novin Petr Kamberský kritizují protesty “ permalink=“http://forum24.cz/babis-a-jeho-sefkomentator-kritizuji-protesty-pietu-vsak-porusil-premier/“]210529[/ctete]
Celý případ navazuje na červnovou personální čistku, kdy premiér Babiš dosadil prostřednictvím ministerstva financí do dozorčí rady ČEZ tři nové členy, a získal v ní rozhodovací většinu. Dnes už bývalý předseda dozorčí rady Václav Pačes tehdy naznačil, že jeho odvolání může souviset s interním vyšetřováním úniku důvěrných dat při prodeji firem ČEZ v Bulharsku tamní společnosti Inercom.
Trestní oznámení na Andreje Babiše a Ondřeje Landu bylo podáno kvůli podezření ze spáchání trestných činů zneužití informace a postavení v obchodním styku s trestní sazbou pět až deset let. Případ bude prověřovat policie pod dozorem pražského městského státního zastupitelství.
Borisov: Materiály od Babiše
Celá kauza začala letos v únoru. Dozorčí rada ČEZ rozhodla o prodeji sedmi dceřiných elektrárenských firem ČEZ v Bulharsku společnosti Inercom, která podala cenově nejvýhodnější nabídku 8,1 miliardy korun.
Tato politicky citlivá transakce vyvolala v Bulharsku mimořádný mediální ohlas a ataky opozice na vládu, umocněné sporem místních úřadů s ČEZ. Český elektrárenský gigant vede s Bulharskem mezinárodní arbitráž kvůli zmaření investic nedodržením privatizačního projektu v celkovém objemu 15 miliard korun.
V té době přinesly bulharské servery Epicenter.bg a Mediapool.bg informace o úniku důvěrných informací z ČEZ a jako jeho původce označily zástupce ministerstva financí v dozorčí radě ČEZ Ondřeje Landu, náměstka ministryně Aleny Schillerové. Šlo o únik fotokopií materiálů z dozorčí rady ČEZ, které odkrývaly informace o vítězné firmě Inercom a způsobu, jak chtěla transakci financovat.
Do kauzy se následně vložil bulharský předseda vlády Bojko Borisov, který v parlamentu potvrdil, že interní dokumenty týkající se prodeje aktiv ČEZ bulharské společnosti Inercom získal přímo od českého premiéra Andreje Babiše při osobním setkání. Následně tyto informace zopakoval v místních médiích.
Andrej Babiš a Ondřej Landa tato obvinění popřeli. Zůstává však záhadou, proč by si předseda bulharské vlády ve svých veřejných vystoupeních opakovaně vymýšlel.
Miliardové škody
Jde o závažný problém, protože ze zákona nemá nikdo jiný – kromě vedení firmy – k takovým informacím přístup. Tyto interní obchodní dokumenty byly v dané době veřejně nedostupné a takřka s jistotou tvořily obsah obchodního tajemství.
Co by mohlo být motivací takového počínání? Dlouhodobá snaha premiéra Babiše ovládnout ČEZ i za cenu zpochybňování jeho vedení, což činil i v jiných souvislostech.
Pokud se tak stalo, může být společnost ČEZ závažným způsobem poškozena nejen při prodeji samotných aktiv, ale i v mezinárodní arbitráži s Bulharskem. Pokud předané dokumenty obsahují důvěrné informace o firmě Inercom, jak uvádějí bulharská média, může navíc hrozit i reálná žaloba této firmy na ČEZ, že je poskytla Bulharské republice, která je již využila k napadání této smluvně upravené obchodní transakce.
Proto už začátkem března oznámil někdejší předseda Akademie věd Václav Pačes, že se bude dozorčí rada ČEZ únikem citlivých dat zabývat.
„Veškeré informace, které se řeší na dozorčí radě, jsou důvěrné. A rozhodně není úkolem člena dozorčí rady, aby někam posílal nějaké informace. Budu celý případ řešit,“ uvedl tehdy Pačes v narážce na jednoho z možných strůjců úniku Landu.
ČSSD: Rezignace Schillerové
Kauza vyvolala velký ohlas i na domácí politické scéně. Opozice považovala celou záležitost za skandální selhání tehdejší vlády v demisi. Přisadila si i sociální demokracie, která dokonce požadovala odchod ministryně financí.
„Nechci hodnotit samotný prodej bulharské divize, protože k tomu nemám dostatek informací. Pokud by se ale prokázalo, že zástupce státu v dozorčí radě vynesl důvěrné informace, je to na okamžitou rezignaci ministryně financí,“ uvedl předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka.
Když došlo koncem června na valné hromadě k čistce v dozorčí radě ČEZ a odvolán byl i její předseda Václav Pačes, vyplaval celý případ na povrch znovu.
Pačes: Únik hraničil s trestným činem
„Jsem přesvědčen, že ten únik hraničil s trestným činem. A myslím si, že vyšetřování úniku přispělo i k mému odvolání,” uvedl Pačes v rozhovoru pro server Neovlivní.cz. „Je jasné, že poté, co Andrej Babiš tuto strategickou firmu ovládl, nemůžeme nějaké vyšetření případu očekávat,“ dodal.
[ctete postid=“210268″ title=“Konec snění o Baťovi. Agrofert v Liekenu propouští 1665 lidí“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/08/Agrofert-Lieken-385×230.jpeg“ excerpt=“Konec legendy Andreje Babiše o novodobém velkopodnikateli Baťovi přináší vývoj v “ permalink=“http://forum24.cz/konec-sneni-o-batovi-agrofert-v-liekenu-propousti-1665-lidi/“]210268[/ctete]
Z pohledu ČEZ byl případ prodeje aktiv společnosti Inercom uzavřen s péčí řádného hospodáře ve prospěch všech akcionářů, jelikož se jednalo o ekonomicky nejvýhodnější nabídku. Společnost uvedla, že výsledná cena překračuje hodnotu vstupní investice.
Celá kauza, která v Bulharsku přerostla ve výbušné politikum, však už přináší své „ovoce“. Bulharský antimonopolní úřad chystaný prodej zatrhl a polostátní ČEZ se musí obrátit na druhou finančně nejvýhodnější nabídku. Už nyní tak může přijít až o miliardu korun. Otázkou ještě zůstává, jak se toto zpochybnění promítne do probíhající arbitráže, kde hrozí další ztráty.
Nová kauza bude další zkouškou pro orgány činné v trestním řízení v nových podmínkách. V době, kdy se Babišův mocenský konglomerát založený na dosazování spřízněných osob a navazování vzájemně výhodných spojenectví snaží získat pod kontrolu nejen bezpečnostní složky, ale i špičky státního zastupitelství. Těm nyní vyšel vstříc jmenováním ředitele GIBS Radima Dragouna, člověka preferovaného Lenkou Bradáčovou. Tak uvidíme.