Máme premiérem estébáka. Opakovaně to konstatoval soud. Je to holý fakt. Estébáci měli po roce 1989 dožít ve vězení, v ostudě, ústraní a zapomnění. Jenže ono to tak není. Dnes je jeden z nich nejmocnějším mužem v zemi a všem, kdo bojovali za svobodu, se vysmívá. Bohužel je to tak, že ti, kdo byli fakticky nejmocnější před rokem 1989, svůj vliv v „nové době“ ještě posílili až na gigantickou úroveň jménem Babiš.

Takovým nepěkným nešvarem dneška je relativizování toho, co vlastně StB byla a toho, co vlastně Babiš dělal. To je moc špatně. Proto si musíme připomínat, kdo byli estébáci. Prvním důležitým faktem je, že v osmdesátých letech se moc dobře vědělo, co jsou estébáci zač, jaká zvěrstva prováděli v padesátých letech, jak likvidovali rodiny v sedmdesátých letech atd. Věděl to i Babiš. Každý, kdo se přidal k StB, musel souhlasit s těmito zločiny. Slušný člověk k StB nešel. To zaprvé.

Za druhé, bývalí práskači své jednání často vysvětlují tím, že jen u kafe nebo piva nadřízeným důstojníkům řekli pár informací, které nemohly nikoho ohrozit. Určitě. I v těch osmdesátých letech estébáci mučili lidi za jejich názory nebo za to, že chtěli odejít do svobodného zahraničí. StB byla nástrojem komunistického teroru proti obyvatelům vlastního státu.

Estébáci stáli za podlými akcemi na hranicích, kdy netušící lidi toužící po svobodě navedli agenti StB do léčky a zajistili jim mnohaleté žaláře. Estébáci dohlíželi na kruté mučení vězňů v pracovních táborech. Po brutálních výsleších estébáků zemřeli například kněz Josef Toufar, filozof Jan Patočka nebo generálmajor Karel Lukas. Tohoto legionáře a hrdinu druhé světové války estébáci mučili elektrickým proudem. Rozdrtili mu chodidla, patní kost, strhali nehty, brutálně ho ztlouklo šest příslušníků StB, vězeňský lékař ho odmítl ošetřit. Na mnohačetná zranění zemřel.

Tohle byla StB. Nebyli to žádní strejdové, se kterými si práskači povídali u kafe nebo piva. StB byla zločinecká parta vrahů a čisté zlo. Každý, kdo se s nimi paktoval, zaslouží nejhlubší opovržení. Není o čem diskutovat.

 

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Štěpán Malát
Štěpán Malát
Další články autora