
Andrej Babiš (ANO) na schůzi poslanecké sněmovny FOTO: ČTK
FOTO: ČTK

Premiér v demisi Andrej Babiš ztrácí nervy a předvádí viditelnou nekompetenci k sestavování vlády se zajištěnou důvěrou. Jeho názorové veletoče působí dojmem, že neví, co chce, a ve finále si může znepřátelit téměř všechny. Ztrácí důvěryhodnost pro KSČM i ČSSD a narážet začíná už i v hnutí ANO.
[ctete postid=“187378″ title=“Babišův pilíř v České televizi Jiří Hynek zveřejnil spis proti Murínovi“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/03/Hynek-Jiří-385×230.jpg“ excerpt=“Premiér v demisi Andrej Babiš pokračuje v tlaku proti nepohodlnému řediteli GIBS “ permalink=“http://forum24.cz/babisuv-pilir-v-ceske-televizi-jiri-hynek-zverejnil-spis-proti-murinovi/“]187378[/ctete]
Andrej Babiš jako by naplňoval svá slova z podzimu 2011, kdy se rodilo jeho protestní hnutí, které chtěl původně jen organizovat. „Já nechci jít do politiky, já bych nebyl dobrý politik,“ vykládal tehdy a jako by dnes chtěl těmto slovům dostát. Jeho mediální výstupy postrádají názorovou konzistenci a vnášejí zmatek i mezi dosud pevné opěrné sloupy jeho podpory. Zatím mírnou nespokojenost s průtahy při sestavování vládní většiny vyslovil i hlavní patron Babišova kabinetu prezident Miloš Zeman.
Nedůvěryhodné veletoče
Důvěryhodný politik nemůže říct, že chce znovu jednat s ODS o přímé účasti ve vládě, když současně oznámí, že chce urychlit programová jednání s ČSSD. Tím ovšem sociální demokraty popudil.
„Pokud se chce Andrej Babiš radit s kolegy, zda vyjednávat o vládě s ODS a prosazovat pravicovou politiku, tak za ČSSD můžeme jednání hned ukončit. Právě kvůli nepředvídatelnosti předsedy ANO chceme záruky, co a jak by měla příští vláda prosazovat. A ne každý den něco jiného,“ ohradil se předseda Jan Hamáček a vážně tento návrh nebere ani šéf ODS Petr Fiala.
Důvěryhodný politik nemůže tvrdit, že žádná mašinerie hnutí ANO s KSČM a SPD neexistuje, a zároveň přiznat, že dohoda s těmito subjekty, mnohokrát prokázaná při hlasování ve sněmovně, je na dosah. „Je tam ten blok s referendem s SPD. Přímou demokracii my určitě jako podporujeme, to se nám jako líbí,“ upřesnil poslední zádrhely premiér.
Úzkou spoluprací s Okamurou, vyvíjejícím enormní snahu podílet se na celostátním vládnutí, vláda ANO riskuje i vážnou kolizi s evropskými partnery, což by se mohlo projevit v její ostrakizaci. Co by ale premiéra bolelo ještě víc, v ohrožení by se mohly octnout i evropské dotace pro Agrofert, jako by už nestačila zpráva OLAF a jeho trestní stíhání.
Vážně míněná a transparentní jednání o podpoře vlády nemohou mít takové průvodní jevy, jako když premiér oznámí, že ČSSD může na přímý vstup do vlády zapomenout. V téže době tvrdí její první místopředseda Jiří Zimola, hlavní architekt přímé vládní spolupráce přes zapovídající usnesení sjezdu, že vyjednává o účasti čtyř až pěti ministrů ve vládě, a nemají to být jen podřadné posty. Vylučuje přitom současnou toleranci vlády SPD a chce písemné závazky, které Andrej Babiš zatím dát nechce.
O absurdnosti jeho počínání svědčí i fakt, že chce o vládě vyjednávat v jeden den s ODS, KSČM, SPD i ČSSD, přičemž se jejich východiska vzájemně popírají.
Nezvládnutá hra o Ondráčka
Premiérovi se ovšem v poslední době podařila i další neprůhledná politická figura. Rozkatil si i dosud nejvěrnější spojence v KSČM, která vycítila, že přilepením k mocnému dubisku hnutí ANO zadrží svůj pád do bezvýznamnosti. Hru o „mlátičku“ Zdeňka Ondráčka, jakkoli šlo jen o symbolický manévr, šéf hnutí ANO přehnal a nezvládl.
Byli to v první řadě poslanci jeho klubu ANO, kteří největší měrou přispěli k Ondráčkově zvolení předsedou komise pro kontrolu činnosti GIBS. Když se zdvihla vlna odporu a na Václavské náměstí přišlo minimálně třicet tisíc lidí, Babiš se zalekl, vycouval a „mlátičku“ hodil přes palubu.
Babiš prý Ondráčkovo zvolení nechtěl, je to vina ostatních a celá hra kolem jeho osoby je prý jen snahou rozložit klub ANO. V tom jim ovšem opravdu nikdo nepomáhá. Současně tvrdí, že Ondráček je po odborné stránce člověk na svém místě, který povinnostem šéfa GIBS rozumí a komunisté mají na tento post právo. Chápe to někdo?
Tím Andrej Babiš jen rozmnožil veletrh kurioziot, šířených jeho týmem ve stylu „já nic, to všechno oni“ a já jsem „pro i proti“. Tentokrát však na tuto průhlednou hru nenaskočili ani komunisté, kteří prohlašují, že podraz a ponížení s Ondráčkem nezůstanou bez odezvy. Vyhlašují ztrátu důvěry a zatím není jisté, zda menšinovou vládu ANO podpoří, ačkoli už bylo připravené společné memorandum. Pokud ano, bude to hodně stát.
Jednota ANO se drolí
V neposlední řadě se začíná drolit jednota v ANO, i když veřejně zatím jen ojediněle, kdy některým představitelům hnutí začínají vadit politické kšefty s KSČM a SPD. Nejde jen o některé známé ministry hnutí ANO, kteří se octli v existenčním ohrožení a jejich posty jsou v koaliční „dražbě“ (Pelikán, Ťok, Šlechtová), ale i o významné komunální představitele.
Poslanec hnutí ANO a lékař Rostislav Vyzula opakovaně tvrdí, že Tomia Okamuru považuje za nebezpečného psychopata. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán a před ním ministryně obrany Karla Šlechtová okamurovce označili za fašistickou stranu.
Proti zvolení Ondráčka se výrazně vymezil primátor Ostravy Tomáš Macura, který současně přiznal, že nevolil prezidenta Miloše Zemana. Naposledy se k němu připojil primátor Brna a místopředseda ANO Petr Vokřál, který dává veřejně najevo, že se mu spolupráce s KSČM a SPD nezamlouvá, a pokud by zkrachovala jednání s ČSSD, dával by přednost předčasným volbám.
KSČM a ČSSD si současně neuvědomují, že Andrej Babiš mezitím tvrdě cílí především na jejich voliče zejména seniorského věku, kterých jim v posledních volbách přetáhl přes půl milionu. A chce přetáhnout další. Ti mají dnes pocit, že nejlépe ochrání jejich zájmy, i když v Sobotkově vládě jako „odpovědný hospodář“ brzdil růst důchodů.
Jedině proto se dopouští hrubého populismu, když najednou slibuje růst penzí od ledna 2019 v „rekordní výši“ 918 korun. Byl to však právě exministr financí, který za čtyři roky vlády Bohuslava Sobotky připustil v době slušného hospodářského růstu celkové navýšení penzí o pouhých 1133 korun. Dnes, kdy rozhoduje sám, předvádí takovou štědrost z kapes daňových poplatníků za 32 miliard korun ročně bez věrohodného krytí do budoucna, jakou si nedovolila ani vláda Jiřího Paroubka.
Obří dotace (nejen) pro Jančuru
Ze stejné kategorie je poslední nápad na výrazné snížení jízdného na železnici i v autobusech o 75 procent pro seniory a studenty, což přijde stát na dalších 5,8 miliardy korun. Ovšem jak plyne z povídek Šimka a Grossmanna, „žádná sleva není zadarmo“, a zaplatí ji ti ostatní.
[ctete postid=“183949″ title=“Vrcholný populismus vlády ANO. Zvyšuje penze o 900 korun, dříve je brzdilo“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/02/Němcová-Babiš-385×230.jpeg“ excerpt=“Vláda hnutí ANO předvádí populismus, za který by se nemuseli stydět ani komunisté. “ permalink=“http://forum24.cz/vrcholny-populismus-vlady-ano-zvysuje-penze-o-900-korun-drive-je-brzdilo/“]183949[/ctete]
Navíc hrozí prudké zvýšení zájmu o cestování vlakem až o třetinu a z toho vyplývající snížení komfortu cestujících na vytížených linkách. Přepravci, včetně Babišova podporovatele Radima Jančury se společností Regio Jet, ovšem vydělají na tučné státní dotaci.
Premiér v demisi zatím téměř pět měsíců od voleb předvádí jen improvizaci, politickou nekompetenci a názorové obraty, které sice nakonec mohou dospět k cíli vlády s důvěrou, ale nelze ani vyloučit, že přivedou zemi až k předčasným volbám. Což nutně nemusí znamenat ztrátu důvěry jeho voličů. Možná s tím už kalkuluje a výše uvedené populistické návrhy tomu nasvědčují. Ovšem v takovém případě by to byla především jeho odpovědnost.