Hlava státu Miloš Zeman nemá pochyb o tom, že by majitele hnutí ANO jmenoval předsedou vlády, i za předpokladu, že bude zrovna sedět ve vazbě, kvůli možnému podvodu na eurodotaci pro Čapí hnízdo. Až takovým je Miloš Zeman kamarádem pro Andreje Babiše. Že by se jednalo o světovou ostudu, současný prezident neřeší. Proč taky, sám má velké zkušenosti s nemravným chováním.

Jedna věc je presumpce nevinny, druhá je však také podstatná. Jde o reprezentaci České republiky v zahraničí a té by samozřejmě premiér podezřelý z porušení zákona neprospěl. Naopak. Politik by měl mít alespoň morální povinnost z jakékoliv veřejné funkce odstoupit, pokud je jen stín pochybnosti nad jeho působením.

To však nemůžeme po dvojici Zeman, Babiš chtít. Oba jsou posedlí mocí a za žádnou cenu se jí nehodlají vzdát. Přestože každý z nich má jinou motivaci, jejich touha je spojuje. Prezidentovi stačí se ze své pozice mstít všem, kteří mu za jeho politickou kariéru jakkoliv zkřížili cestu, kdežto Babiš jde jednoznačně za ziskem, který mu skvěle zvyšuje jeho účast ve vládě, potažmo dokonce jejím vedení.

Oba si navzájem přitakávají a vyjadřují podporu jeden druhému, neboť se navzájem potřebují, ačkoliv se snaží veřejnost přesvědčit o pravém opaku. Důkazy o jakémsi mocenském paktu jsou zřetelné téměř v každém Zemanově vyjádření a to současné o jmenování Babiše „vazebním premiérem“, je jen dalším příkladem.

I k Čapímu hnízdu se Zeman moc nevyjadřuje a raději řeč stáčí na kauzu OKD, která se také dostala do hledáčku médií a řeší ji i soud. Prezident má jedinečnou možnost nevyjadřovat se k možnému podvodu druhého nejbohatšího člověka v České republice a raději si zchladit žáhu na Bohuslavu Sobotkovi, jehož si vybral jako terč svých útoků, které podniká při každé příležitosti. Kromě Twitteru Jiřího Ovčáčka mu k tomu skvěle slouží třeba i TV Barrandov a její majitel Jaromír Soukup.

Ten se totiž jako moderátor Týdne s prezidentem, tedy každočtvrtečního „sedánku“ s hlavou státu, také rád staví do role soudce současného premiéra a Zemanovi při jeho kritice přitakává, co mu síly stačí. Tím spoluvytváří dojem, že kolem Babiše se vlastně nic neděje a hlavním „zloduchem“ je právě Sobotka.

Odklon od problému kolem Čapího hnízda a výroky o tom, že Babiše udělá premiérem za každou cenu, jsou Zemanův způsob, jak se ujistit, že pro Babiše dělá dost a jeho snaha bude po zásluze odměněna. Třeba hned po volbách, kdy se pořádně rozjede prezidentská kampaň, v níž bude současný hradní pán potřebovat pořádně pomoci.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora