Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem Jaromíra Soukupa otevřeně vyzval k výměně vedení České televize. Připomněl cestu, jak toho dosáhnout. Pokud sněmovna dvakrát neschválí Výroční zprávu o hospodaření ČT, může odvolat Radu České televize a zvolit novou. Rada má v kompetenci odvolávat a volit generálního ředitele.
[ctete postid=“184084″ title=“Babiš chystá průvan ve státní správě. V zájmu vlády Agrofertu a jejích spojenců“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/02/Babiš-maily-385×230.jpeg“ excerpt=“Vláda hnutí ANO je jako „rodinná firma“ a Andrej Babiš je „hlavou rodiny“, jak sám “ permalink=“http://forum24.cz/babis-chysta-pruvan-ve-statni-sprave-v-zajmu-vlady-agrofertu-a-jejich-spojencu/“]184084[/ctete]
Sotva utichl rozruch kolem Českého rozhlasu, kde se jeho generální ředitel René Zavoral pokusil systematicky cenzurovat zpravodajství v reakci na reportáže o Agrofertu, hrozí ještě závažnější útok na veřejnoprávní média. Nálada vůči nim evidentně houstne.
Zavoral už prokázal, že je mužem na svém místě, i když zjevnou snahu o utažení šroubů v redakci podcenil a nepočítal s tím, že může vyvolat odpor více než dvou stovek, tedy většiny zaměstnanců zpravodajství. Rada Českého rozhlasu stojí za ním, je rovněž naladěna na vysílací frekvenci současné vládní moci, a proto se nyní hlavní zájem přesouvá na mediálně vlivnější Českou televizi.
Arogance a pomstychtivost
Majitel TV Barrandov Jaromír Soukup svou averzi vůči veřejnoprávnímu konkurentovi nijak neskrývá. Možná i proto, že musel čelit nepříjemným dotazům redaktorky České televize, jestli nesnižuje objektivitu jeho média, pokud stál na pódiu ve volebním štábu prezidenta Zemana, kde s ním slavil jeho vítězství.
V posledním pořadu Týden s prezidentem (22. 2. 2018) to ovšem poněkud přehnal, když kritizoval moderování jízdy Ester Ledecké v superobřím slalomu. Ne že by bylo ukázkou skvělé profesionality, což lze brát ve zlaté euforii s nadhledem, ale pokud jej Soukup označí za důsledek „arogance“ a „pomstychtivosti vůči špičkové sportovkyni“, která před jízdou nedávala rozhovory žádným médiím, je to skutečně na pováženou.
Tímto kuriózním oslím můstkem se dostal na bitevní pole, které potřeboval. „Můžeme to možná přesunout i na politiky nebo jiné lidi, pokud se ocitnou v jejich nemilosti,“ naváděl na smeč a prezident nezaváhal.
Musíme s tím něco dělat
„Tady s tím především musíme něco dělat, ne jenom to kritizovat,“ prohlásil Zeman a vzápětí nastínil scénář. „A jedna z cest, jak s tím něco dělat, spočívá ve dvojím zamítnutí zprávy o hospodaření České televize. V takovém případě dochází k personálním změnám v České televizi a já bych si samozřejmě tyto změny velice přál. I když je jako prezident nemohu vůbec ovlivnit. To mohou ovlivnit pouze poslanci, pokud tu zprávu o hospodaření dvakrát zamítnou. Tak uvidíme, jestli to udělají.“
Této nahrávky se okamžitě chytil moderátor, který přislíbil, že jeho další pořad Kauzy Jaromíra Soukupa se bude pečlivě věnovat hospodaření České televize. „Zdá se mi, že současný ředitel je mimořádně neúspěšný,“ naznačil směr svého uvažování majitel TV Barrandov s pouhým sedmiprocentním podílem na televizním trhu.
Cesta k odvolání managementu České televize, kterou naznačil prezident Zeman, je však velmi reálná. Spekuluje se o ní už od podzimních voleb do poslanecké sněmovny, kde získaly navrch protestní strany ANO, SPD a KSČM, projevující nespokojenost s vysíláním veřejnoprávního média dlouhodobě. S ataky se často přidává hradní okruh v čele s předsedou Strany práv občanů Janem Velebou, která funguje jako Zemanova servisní organizace.
Zkorumpovaná pakáž
Loni v lednu zaútočil na Českou televizi tehdejší ministr financí Andrej Babiš, který označil redaktory pořadu Reportéři ČT za „zkorumpovanou pakáž“, která o něm točí pořady na objednávku. Klub hnutí ANO se dlouhodobě staví k České televizi s velkou nevraživostí, ačkoli se v jejím vysílacím proudu začali ve větší míře objevovat novináři deníků vlastněných Agrofertem a Babišova think tanku, vedeného Janem Macháčkem.
Krátce po sněmovních volbách se nechal slyšet Tomio Okamura, čelící v Radiožurnálu nepříjemným otázkám, že chce zrušit koncesionářské poplatky a zestátnit veřejnoprávní média. Jejich kritikou dlouhodobě nešetří ani komunisté, kteří mají dojem, že jsou v nich jejich názory málo zastoupeny.
Nyní však konkrétní scénář personálních změn ve vedení České televize poprvé veřejně vyslovil nejvyšší ústavní činitel, takže určitě nejde jen o planou kritiku a šíření ničím nepodložených fám. Co to znamená v praxi?
Generálního ředitele České televize, který si může stanovit tým nejbližších spolupracovníků ve vedení, volí Rada České televize. Loni v dubnu tak byl znovu na další šestileté období zvolen Petr Dvořák. Rada ho však může i odvolat, pokud si k tomu najde dostatečně pádné důvody.
Radu České televize zase volí poslanecká sněmovna, jíž se zodpovídá, a její složení se obměňuje postupně. Poslanci však mohou odvolat i celou radu, „neplní-li opakovaně své povinnosti, nebo pokud poslanecká sněmovna dvakrát po sobě neschválí Výroční zprávu o činnosti České televize nebo Výroční zprávu o hospodaření České televize,“ uvádí zákon o České televizi.
Projde televizní puč?
Dnes je situace taková, že na schválení ve sněmovně čekají obě výroční zprávy za rok 2016 a jejich osud je nejistý. Pokud by nebyly schváleny a Rada České televize byla následně odvolána, mohla by neformální hlasovací koalice hnutí ANO, SPD a KSČM použít několik scénářů. Buď si převahou svých 115 hlasů zvolí novou radu, která odvolá Dvořáka a zvolí typologicky nového „Zavorala“.
[ctete postid=“184254″ title=“Stalinista Skála: Zeman účastí na sjezdu KSČM potvrdí, že jsme demokraté“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/02/Filip-Zeman-385×230.jpeg“ excerpt=“Komunisté dostali k sedmdesátému výročí Vítězného února pěkný dárek. Prezident Miloš “ permalink=“http://forum24.cz/stalinista-skala-zeman-ucasti-na-sjezdu-kscm-potvrdi-ze-jsme-demokrate/“]184254[/ctete]
Nebo současně změní způsob volby do rad dohlížejících na veřejnoprávní média, aby potenciální televizní puč netrčel tak křiklavě. Ovšem s tím, že si dostatečně pohlídá, aby dosáhla téhož efektu – posílení vlastního vlivu zejména v České televizi.
Třetí možností je „plán Okamura“, tedy zrušení koncesionářských poplatků, financování veřejnoprávních médií přímo ze státního rozpočtu, a tím de facto jejich zařazení mezi vládní instituce. Tato verze však vypadá nejméně pravděpodobně.
Ačkoli vysílání České televize nebylo a není bez chyb, dnes jde kvalitativně o něco jiného. Pokud se uskuteční hrozby antisystémových subjektů, dostávají se veřejnoprávní média do vážného ohrožení. Jejich úroveň by se mohla časem proměnit bez nadsázky v normalizační linku konce osmdesátých let, tu a tam s povolenou „konstruktivní kritikou“. Někdo si to jistě přeje, a teď jde jen o to, zda bude dostatečná síla a vůle tomuto vývoji zabránit.
Právě v této situaci potřebujeme nezávislá média. Pomozte i nám a předplaťte si Revue FORUM ZDE! Děkujeme.