Britský princ Harry a americká herečka Meghan Markleová si dnes řekli ano na královském hradě Windsor. O pár minut později si při přednášení manželského slibu vyměnili snubní prsteny a arcibiskup z Canterbury je v přítomnosti 600 hostů prohlásil za manžele. Novomanželé budou mít titul vévoda a vévodkyně ze Sussexu.

Během ceremonie vystoupil s velmi živým proslovem americký biskup Michael Curry a sbor zazpíval známou píseň Stand by Me od amerického autora Ben E. Kinga. Meghanina matka vypadala během celého obřadu viditelně dojatá, královský pár se na sebe neustále díval, usmíval a držel za ruce.

Třiatřicetiletému Harrymu šel za svědka jeho bratr, princ William. O tři roky starší nevěsta svědkyni neměla – podle britských médií proto, že má hodně přátel a volbou jedné osoby nechtěla nikoho urazit, a také proto, že to nebývá u královských svateb zvykem. Mezi jejím družičkami a mládenci byli dva ze tří potomků prince Williama a jeho manželky Kate – čtyřletý princ George a tříletá princezna Charlotte. Spolu s dalšími osmi dětmi nevěstu doprovázeli k oltáři a nesli její dlouhý závoj.

Harry měl na sobě uniformu elitního jezdeckého regimentu označovaného jako Blues and Royals, který je součástí královské gardy. Deník The Guardian v pátek spekuloval o tom, že princ obleče spíše stejnokroj královského námořnictva, protože této složce armády „tolik nevadí vousy“.

Starobylá kaple svatého Jiří na hradě Windsor, kde se obřad odehrává, je gotickým, bohatě zdobeným klenotem z 15. století. Je to také místo, kde v roce 2005 požehnal arcibiskup z Canterbury sňatku otce Harryho, prince Charlese, s jeho dlouholetou přítelkyní Camillou, vévodkyní z Cornwallu.

Výběr hlavních událostí dnešní svatby:

07:00 – Policie uzavřela silnice v okolí hradu Windsor, některé už byly zavřené od pátečního večera.

10:50 – Do prostor hradu začali přicházet první pozvaní zástupci veřejnosti z řad zaměstnanců charitativních organizací či válečných veteránů.

12:20 – Meghan Markleová v doprovodu své matky Dorie Raglandové vyjela z hotelu Cliveden House.

12:35 – Ke kapli svatého Jiří, kde se svatba konala, dorazil ženich v doprovodu bratra a svědka, prince Williama.

12:45 – Nevěsta přijela k branám Windsoru.

12:55 – Ke kapli přijela ženichova babička, královna Alžběta II., spolu s manželem princem Philipem. Krátce před nimi dorazil následník trůnu Charles s manželkou Camillou.

13:00 – Ke kapli přijela nevěsta, oblečená do bílých šatů s vlečkou od britské návrhářky Clare Waightové Kellerové. Tiáru s diamanty vyrobenou v roce 1932 jí zapůjčila královna.

13:05 – V kapli svatého Jiří začal svatební obřad. Nevěstu k oltáři doprovodil princ Charles.

13:10 – Harry a Meghan si řekli „Ano“.

13:30 – Po kázání afroamerického biskupa Michaela Bruce Curryho zazněla písnička Stand by Me v podání gospelového sboru The Kingdom Choir.

13:40 – Harry a Meghan složili manželské sliby a vyměnili si snubní prsteny. Arcibiskup z Canterbury je prohlásil za manžele. Poté novomanželé odešli podepsat oficiální dokumenty.

14:05 – V kapli svatého Jiří zazněla britská hymna Bůh ochraňuj královnu a Harry s Meghan doprovázení družičkami, mládenci a nejbližší rodinou vyšli před kapli, kde se políbili.

14:10 – Novomanželé se vydali na projížďku kočárem po městečku Windsor.

14:35 – Vévoda a vévodkyně ze Sussexu, jak zní nové tituly novomanželů, se vrátili na hrad Windsor na oficiální svatební recepci.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner