Proč chodí Babiš jen do televizních „debat“, kde nemá protivníka? Bojí se.

Stalo se v posledních měsících zvykem, že pokud se Andrej Babiš rozhodne navštívit televizní debatu, zásadně se do názorového „střetu“ s ním pouští pouze moderátor. A to by se ještě dalo u TV Barrandov a FTV Prima dlouho diskutovat o tom, zda se jedná o skutečnou diskuzi, nebo spíše o přátelské promo povídání s premiérem. Důvod, proč se Babiš odmítá setkat se svými názorovými oponenty z jiných politických stran, je jednoduchý. Bojí se, protože dobře ví, že bez svých marketingových poradců nemůže vhodně argumentovat ani průměrně připravenému oponentovi a hrozil by vzteklý výstup.

Kouzlo úspěchu Andreje Babiš spočívá v několika bodech, které dohromady tvoří téměř nezničitelný celek. Zásluhu na všech pozitivech má především marketingový mág Marek Prchal a jeho tým. Ti totiž dokázali z hysterického a vulgárního muže vytvořit vzor slušného protikorupčního politika, bez něhož nám nebude líp.

Ke skvělému image přispívá i fakt, že Babiš umí skvěle manipulovat médii, která ještě nevlastní. Stále si totiž uvědomuje větu, kterou před lety řekl redaktorovi tehdy ještě objektivních Lidových novin: „Můj obličej prodává.“ Stejně tak je to i v době, kdy se ze zemědělského velkopodnikatele stal předseda vlády a jedna z nejmocnějších osob v zemi.

Jen Babiš si může diktovat, s kým bude sedět v politické debatě. A vybírá si stále stejného protivníka. Nikoho. Majitel hnutí ANO nechodí diskutovat, ale prezentovat své názory, které bez oponentury předkládá moderátorovi a divákům.

Konkrétně byl Andrej Babiš od voleb dvakrát v Partii na TV Prima, pětkrát v Duelu na TV Barrandov a třikrát v Aréně na téže stanici. Na veřejnoprávní televizi se premiér objevil pětkrát v Událostech a komentářích a jednou v Otázkách Václava Moravce.

Nedělní pořad České televize navštívil Babiš po několika odmítnutích, kdy měl být hostem ve standardním formátu, tedy s dalšími diskutujícími.

Předseda hnutí ANO má jako jediný český politik, pokud odhlédneme od faktu, že TV Barrandov je domovskou stanicí Tomia Okamury, výsosné postavení při natáčení živých debat. Nikdy se mu totiž nestane, že by musel předvést svou argumentační schopnost.

Místo toho používá zmiňované pořady jako one man show, v níž průběžně „jede“ kampaň a prezentuje své úspěchy, o nichž se mnohdy dá pochybovat. Babiš má pod kontrolou již téměř vše, včetně televizních debat. Žádný kontrolní orgán se ovšem neodváží cokoliv namítnout. Všichni se totiž Babiše bojí tak jako on názorových oponentů.

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora