Zatímco se předseda ČSSD plazí po kolenou po celé zemi a prosí své straníky, aby v referendu podpořili jeho vládní koalici s hnutím ANO, vedou znalci Andreje Babiše diskuzi o osudu takové společné vlády.

Prakticky nikdo soudný nevěří v možnost, že by menšinová vláda hnutí ANO a ČSSD opřená o komunistickou stranu vydržela v dělné spolupráci do konce volebního období. Andrej Babiš netrpí nikdy soucitem s těmi, kdo ho omezují v ovládání firem. Zatím s každým, s kým měl kdy firmu, bez skrupulí zatočil. Má za sebou zničené osudy mnoha lidí. Někdejší spolumajitelé Kosteleckých uzenin jsou toho příkladem. Zemřeli v bídě.

Není žádný důvod, proč by firma Česká republika, jejíž nepřátelské převzetí je již téměř dokončeno, měla být v této sérii výjimkou. Andrej Babiš potřebuje sociální demokraty pouze nyní, kdy viditelně postrádá ústavní mandát na vládnutí. Byť mu takový deficit legitimity osobně nevadí, tak i přes svoji značnou ignoranci vůči jakýmkoli pravidlům nazřel, že potřebuje projít parlamentním schvalovacím procesem. Potřebuje to zejména kvůli Evropské unii, v níž ho bez mandátu českého parlamentu nemohou brát vážně.

Jakmile ale Babišova vláda dostane příslušnou legitimaci, veškerý užitek sociálních demokratů skončí. Buď se zařadí do holdingu jako jiné firmy a jiní Babišovi zaměstnanci, nebo s nimi bude zatočeno. A případná hrozba parlametního vyjádření nedůvěry už bude pro Babiše hračkou. Okamurovci nejsou nyní pro Babiše vítanými koaličními partnery či podporovateli. Důvodem je opět Evropská uniie a Babišův mezinárodní image. Jakmile ale půjde pouze o to, že by okamurovci vládu aktivně neshodili, tak už to nebude tak velký imageový problém.

Sociální demokraté se při svém konstruování vlády s Babišem řítí do jisté katastrofy. Myslí si, že když ztratí čest, tak si zachovají život. Přitom je ale jasné, že tím ztratí obojí.

Je tu navíc dobrý příklad ODS, která se po krachu své popularity v opozici ozdravila a nyní roste. Totéž by měla udělat ČSSD, protože její místo na politické scéně je pro demokracii velmi důležité. Paktování s nemilosrdným vetřelcem, který nepokrytě pracuje na likvidaci celého pluralitního stranického systému, je projevem do nebe volající naivity. Pan Hamáček zapláče nad výdělkem, pakliže se nestane nedůstojným Babišovým sluhou. Žádná jiná varianta neexistuje.

Revue Forum Banner