Zatímco slušní politici z vyspělých zemí na celém světě odsoudili chemický útok režimu Bašára Asada na nevinné civilisty v Sýrii, český prezident kritizuje odvetnou akci spojenců, kteří v noci na dnešek bombardovali vytyčené cíle. Miloš Zeman ústy a Twitterem Jiřího Ovčáčka opět dokázal, že je ostudnou loutkou v rukou Vladimira Putina a jeho jednání nás vhání do náruče ruského diktátora.

Zemanova reakce se vlastně dala očekávat, jelikož jeho láska k ruskému prezidentovi, a tudíž i všem jeho názorům je zjevná, nekritická a nikdy se na ní nic nezmění. Když tedy Kreml obvinil USA, Francii a Velkou Británii, kteří útok v Sýrii vedli, že tím urazili Vladimira Putina, bylo zřejmé, že urazili i Miloše Zemana.

Tím spíš se dalo očekávat, že se spustí i neskutečná smršť nepřijatelných statusů Jiřího Ovčáčka na sociálních sítích, kde často hradní hlásná trouba ventiluje své a prezidentovy „státotvorné“ názory. Jako obvykle se ovšem zcela míjejí s oficiálním směřováním české zahraniční politiky a pouze poklonkují Moskvě, kterou vždy tak obdivně adorují.

Vojenské řešení je podle Ovčáčka vždy až to poslední. Dále také hradní mluvčí sdílel kritické výkřiky na adresu novinářů, což je ovšem jeho zvykem. Vzhledem k tomu, že jeho Twitter funguje jako oficiální komunikační kanál Pražského hradu, je jasné, že stejný názor zastává i hlava státu a vyjadřuje tak známky odporu k nezbytné akci, kterou spojenci podnikli proti Asadově vražednému režimu.

Pokud někdo opakovaně útočí na vlastní nebo jakékoliv jiné obyvatele chemickými látkami a je mu jedno, zda přitom neohrozí, nebo dokonce nezabije i ženy a děti, musí přijít trest. V případě syrského diktátora pak musí být takováto reakce nejtvrdší, jaká může být. To by si měl uvědomit i tiskový mluvčí, který svými výroky pouze dělá ostudu naší zemi.

Je jasné, že eskalace násilí může vyvolat konflikt mezi Spojenými státy americkými a Asadovým spojencem Ruskem, ale stejně tak je zřejmé, že Česká republika má stát po boku západní velmoci a nesnažit se vetřít do přízně Putinovy země. To bychom ovšem museli mít jiného, lepšího, prezidenta.

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora