Opětné proplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci bylo jasně dohodnutou věcí. Alespoň si to mysleli sociální demokraté, když skákali na lep Andreje Babiše. Ten jim totiž nasliboval, že v problematice karenční doby jim vyjde vstříc. Naivní a mocichtiví socialisté naletěli a nyní se diví. A budou se divit ještě víc.

Babišovi až tak moc o proplácení nemocenské nejde. Pro něj jsou důležitější zákony, které mohou přinést velké peníze jeho byznysu. Současný „rozpor“ mezi hnutím ANO, které přes své zástupce v hospodářském výboru dalo jasně najevo, že věta v programovém prohlášení vlády nic neznamená a zmatenými socialisty, je pouze zkouškou.

Premiér totiž potřebuje otestovat, jak moc se v ČSSD ještě dokáží ozvat hlasy, které by ukázaly, že převod strany do holdingu ještě není zcela hotovou věcí. Předseda Hamáček je sice už zlanařen a vystupuje spíš jako ten „co má číslo na Andreje“ než šéf koaličního partnera ANO, ale stále se ještě najdou tací, co si dovolují „brblat“.

Třeba takový Milan Štěch. Předseda senátu totiž nepřestal kriticky upozorňovat na to, co je Babiš zač a především, jaká rizika pro ČSSD skýtá spolčení se s ním. Přestože je Štěchův pragmatický a zkušenostmi podložený názor nyní v partaji v menšině, začíná se ukazovat, že skutečně není pomýlený.

Vždyť jedna z priorit levicového programu ČSSD byla právě nemocenská. Vedení socialistů proto při vábení Andreje Babiše zběsile kývlo, když oligarcha začal rozdávat bonusy a bez problémů do programového prohlášení začal připisovat body, které mu nadiktovali sociální demokraté.

Ti si snad dokonce mysleli, že pokud je něco napsáno na papíře a podepsáno, platí to i v momentě, kdy patří jedna signatura Andreji Babišovi. Nyní se ovšem pomalu budí ze snu o spolupráci s hnutím ANO, bezproblémovém vládnutí a prosazování programu.

Teď už je jasné, že vedení sociální demokracie, možná ze začátku i naivně a důvěřivě, leč nyní už z vypočítavosti a mocichtivosti, dovedlo svou stranu do propasti, jejíž hloubku ukáží komunální volby.

Při nich bude podstatné, jak moc se Hamáčkovi a jeho nejbližším spolupracovníkům bude chtít bojovat o proplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci. Pokud to vzdají, jak se zdá nyní, prohrají jednu z posledních bitev, které ještě mohou zvrátit již téměř prohranou válku s hnutím ANO.

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora