Spolupracovník Babišovy České pozice Jan Schneider bývá občas zván do diskuzních pořadů Českého rozhlasu. Patrně proto, aby tam mohl šířit bludy a vyvolával kýžený dojem „vyváženosti“. Příkladem je pořad Názory a argumenty vysílaný 30. června.
„Jeden zkušený zpravodajec ze CIA kdysi napsal: ‚Sledujte stopu peněz, všechno ostatní je ideologie.‘ […] První rok sankcí vůči Rusku tak americko-ruský obchod stoupl o 16 %.“
Jde o klasickou nepravdu pana Schneidera. Vzájemný obchod mezi RF a USA mezi roky 2013 a 2015 klesl o 39 % – stačí se podívat do materiálu Sanctions of Russia od organizace Geneva International Sanctions Network. Schneider zde opakuje stejnou lež, kterou už před ním 8. září 2017 rovněž v Českém rozhlase vyslovil předseda KSČM Vojtěch Filip. Ten tehdy ovšem hovořil o deseti procentech, Schneider si ještě šest procent přidal, asi aby to bylo působivější. Kdo ví, co bude Schneider tvrdit za rok.
Je opravdu s podivem, proč si Český rozhlas opakovaně zve do diskuzí „odborníka“, který opakovaně šíří nepravdy. Jak se totiž podařilo zjistit, opakoval Jan Schneider od roku 2014 do roku 2016 veřejně nejméně čtrnáctkrát vědomě kremelskou lež, že ruský zákon proti neziskovým organizacím je pouhou kopií amerického zákona o zahraničních zástupcích FARA a že bychom tento zákon měli přijmout také, aby se neziskové organizace přijímající peníze ze zahraničí musely samy označovat jako „zahraniční agent“ (podrobněji k tomuto tématu v článku Jan Schneider a ruské mýty o neziskovkách a v následné polemice s Janem Schneiderem na serveru Manipulátoři.cz). Stejně jako v prvním případě se Schneider spoléhá na svou auru „bezpečnostního analytika“ a na to, že většina lidí mu bude věřit a nenapadne je si údaje ověřovat.
Schneider ovšem prokazuje své prokremelské zaměření a s tím inherentně související úmyslné ignorování faktů i dalšími svými projevy. Dodnes tvrdí, že sestřelení malajského letu MH 17 není vyšetřeno, že neexistují důkazy a že je sestřelení nespravedlivě připisováno Rusku (hovořil v této souvislosti o mediální smršti a vybudoval paralelu s Miladou Horákovou). Popíral také jednoznačně prokázané zavraždění Litviněnka Rusy. Krym se podle něj osamostatnil. Zcela v souladu s ruským národoveckým a romantickým narativem tvrdí, že „Rus je tedy označován za agresora, když má tu drzost se bránit.“ Tvrdí také, že Chávez byl zlikvidován kvůli tomu, že už nechtěl obchodovat s ropou za eura (tady ale měl pan Schneider patrně na mysli dolary). Na České pozici obhajoval aeronetovskou tezi o americkém spiknutí za červenými kartami pro Zemana. O aktuální situaci na Slovensku se vyjádřil takto: „Jim podobní nyní zkoušejí zažehnout nějaký majdan na Slovensku, když chtějí tragickou událost zneužít k útoku na vládu a tak zmařit výsledky demokratických voleb a pootočit chod dějin.“ Použití slova „majdan“ v této souvislosti je ovšem jasným důkazem ruského původu produktu, který u nás rozšířil Aeronet (komunisté ovšem na rozdíl od Schneidera mluvili o otáčení kola dějin nazpět, alespoň je tu tedy nějaká inovace). Není proto divu, že u nás Schneider nevidí ruskou propagandu. Ono to bude podobné, jako když člověk dlouho pracuje například s hnojem – po nějaké době jej přestane cítit.
Mimochodem si Schneider vymýšlí i v případě své oblíbené mantry „Sledujte stopu peněz, vše ostatní je ideologie“. Výrok, přesněji první věta bez Schneiderova dobásnění, nepochází od nějakého pracovníka tajných služeb, ale je poprvé doložen od Henryho E. Petersena (ten byl zástupcem ministra spravedlnosti a šéfem odboru vyšetřování trestných činů a vyšetřoval aféru Watergate), zpopularizován ovšem byl filmem Všichni prezidentovi muži. A tak je to u Schneidera se vším. Máme ale zapotřebí poslouchat na veřejnoprávním rozhlase takové nesmysly?