Veterináři rozhodli, že se vybije veškerá drůbež v okruhu tří kilometrů od ohnisek ptačí chřipky na jižní Moravě. Vedle drobných chovů půjde i o reprodukční chov kachen společnosti Sebol, kde je 6000 ptáků. Bude se v něm muset zničit také 60.000 násadových vajec. O kolik kusů drůbeže, ale například i holubů nebo bažantů, celkem půjde, se zatím přesně neví. Utrácení začne dnes, oznámil na briefingu ústřední ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád. Ptačí chřipka se do Česka dostala zhruba po deseti letech, je i ve většině evropských států. V ČR jsou zatím potvrzena tři ohniska na jižní Moravě.

„Utrácení bude zahájeno dnes odpoledne,“ řekl Semerád. V nejbližších chovech u ohnisek jde o 1100 zvířat. Podle něj je větším komerčním chovem jen zmíněný chov kachen. „Utrácení bude provádět naše pohotovostní středisko, a to jak z Brna, tak z Hradce Králové,“ dodal Semerád. Se zabíjením zvířat pomohou i vojáci. Drůbež se bude utrácet v malých chovech injekčně, ve větších chovech pak za použití oxidu uhličitého v malých i velkých kontejnerech.

„V oblastech se neustále objevují nová hlášení o úhynu,“ vysvětlil ředitel, proč se k plošnému vybití veterináři rozhodli.

Za vybitá zvířata dostanou chovatelé odškodnění od státu. Ministerstvo zemědělství má pro nákazovou situaci letos připraveno 31,3 milionu korun. Pokud bude třeba více peněz, požádá o navýšení svého rozpočtu, protože jde o povinné výdaje plynoucí z veterinárního zákona. Chovatelé musejí zažádat o náhradu do šesti týdnů od utracení nebo porážky drůbeže. Okrasní a exotičtí ptáci, například papoušci, se utrácet nebudou, pokud chovatelé požádají o výjimku.

Zatím veterináři neplánují, že by zakazovali výstavy ptáků mimo postižené území. „Žádáme však organizátory a chovatele, aby pečlivě zvážili, pokud něco chtějí organizovat,“ dodal ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Petr Šatrán. Situace se podle něj může měnit z hodiny na hodinu.

Ohniska jsou zatím v Ivančicích, Moravském Krumlově a v ivančické části Letkovice. Další ještě nebyla potvrzena, prošetřují se.

Veterináři dostávají hlášení o úhynu ptáků i ze středních Čech, Zlínského, Jihočeského a Moravskoslezského kraje. Nyní prověřují, zda také nejde o ptačí chřipku.

„Jak jistě víte, uhodily kruté mrazy, vrátila se k nám zima, bude zvýšený úhyn volně žijících ptáků,“ dodal ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Petr Šatrán. Obyvatelé by si tak měli rozmyslet, zda budou každého uhynulého volně žijící ptáka hlásit. „Máme omezené kapacity,“ dodal. Veterinární lékaři se však budou snažit prověřit co nejvíc případů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner