Vláda odvolala šéfa civilní rozvědky ÚZSI Jiřího Šaška. Údajné důvody, které prosákly na veřejnost, jsou dost podivné. Pravdou však je, že „likvidace“ šéfa rozvědky se hodila Andreji Babišovi. Ten rozvědku obviňoval z toho, že by její pracovníci mohli stát za odposlechy a účtem Julia Šumana, který zveřejňoval ony pro Babiše kompromitující odposlechy. Tuto verzi však rázně odmítl Jiří Šašek a Babiš pro ni nepředložil jediný důkaz.

A co má být oficiálním důvodem k odvolání Jiřího Šaška? Podle informací Respektu údajné nehospodárné nakládání s prostředky uvnitř ÚZSI. Zpravodajci prý měli utratit příliš velké peníze při zakládání fiktivní společnosti, která měla fungovat jako krytí při tajné akci. Zda k tomu došlo, není jasné. Jasné však je, že zvláštní se to zdálo i samotnému šéfovi rozvědky Šaškovi. Proto vyvolal vyšetřování podřízených. A nyní – překvapivě – je za tyto jejich údajné prohřešky sám vyhozený.

A proč slovo puč v titulku? Jiří Šašek je další zásadní postava tuzemských bezpečnostních složek, která přišla o práci s nástupem nového režimu. Režimu vlády jedné strany, jenoho člověka – obviněného člověka s nedůvěrou sněmovny a s neuvěřitelným střetem zájmů, který těží z obchodů se státem. Navíc, na místo Šaška má přijít Babišovi blízký člověk.

Za těch pár měsíců, co je u moci neústavní vláda Andreje Babiše, opustil své místo po psychickém nátlaku a vydírání Michal Murín, šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů. Bezpečnostní složky, která může vyšetřovat jakéhokoliv policistu v zemi.

Z nejasných důvodů opouští své místo šéf pražské policie, generál Miloš Trojánek. Ten, který stál za vyšetřovatelem kauzy Čapí hnízdo. Ten, který v tiskové zprávě uvedl, že na vyšetřovatele kdosi vytváří enormní tlak. Sám vyšetřovatel Čapího hnízda, elitní detektiv Nevtípil, údajně v policejních kruzích řekl, že pokud Trojánek odejde, sám u vyšetřování dlouho nevydrží.

A nyní přišel na řadu šéf civilní rozvědky Jiří Šašek.

Kdo bude další? Hovoří se o policejním prezidentovi, který by měl údajně odejít „po dobrém“ – do diplomatických služeb.

Pokud vláda, která nemá základní ústavní legitimitu danou důvěrou sněmovny, kterou navíc vede ze zvlášť závažného trestného činu obviněný člověk, činí takto zásadní kroky – výměny šéfů strategických bezpečnostních složek a tajných služeb – dá se hovořit o jisté, pozvolné formě převratu.

Revue Forum Banner
Štěpán Malát
Štěpán Malát
Další články autora