V rádiu Echo Moskvy se hovořilo o tom, jak nízký mají věk dožití ruští muži a že ti ve věku do 65 let mají nejvyšší úmrtnost v Evropě. To je celkem známo, jenže pořad se vysílal v předvečer 65. narozenin prezidenta Vladimir Putina, které připadají na 7. října. Ve vysílání o tématu krátkého ruského života mluvili komentátor Anton Orech a redaktor Vasilij Utkin.

Orech pak řekl, že se jedná o náhodu a rozhovor s tímto datem nijak nesouvisí. „Právě jsme si otevřeli noviny a četli o tom,“ prohlásil Orech. Tématem byla studie Světové banky, která byla zveřejněna v pátek tiskovou agenturou RIA Novosti. Výsledky ukazují, že 43 procent ruských mužů zemře před dosažením věku 65 let. Dvouletá zpráva používá údaje o obyvatelstvu zjištěné OSN.

„Náš rozhovor nesouvisí se zítřejším datem,“ řekl Orech a dodal, že ohledně tématu by se neměly dělat žádné náznaky.

Narozeniny ruského prezidenta se pravděpodobně stanou i příležitostí pro celostátní protesty, které organizuje opoziční aktivista Alexej Navalnyj. Ten momentálně dostal dvacetidenní trest vězení, protože vyzval k celostátním demonstracím a sám byl zadržen na cestě na nepovolenou demonstraci v Nižném Novgorodu. Byl obviněn z výzev k pořádání „nepovoleného shromáždění“. Manažer jeho kampaně Leonid Volkov dostal podobný trest.

Putinovy narozeniny jsou příležitost k bilancování poměrně dlouhé politické dráhy tohoto člověka. V letech 1999–2000 a pak 2008–2012 byl ve funkci předsedy vlády Ruské federace. Byl prezidentem země po dvě funkční období v letech roky 2000–2008 a pak od roku 2012 dosud. Předpokládá se, že bude opět kandidovat. Jeho protikandidátem by mohl být právě opoziční politik Alexej Navalnyj, jehož kandidaturu ale úřady nechtějí připustit.

Bilance Putinova vládnutí není moc slavná. Dokud trvaly vysoké ceny ropy, dařilo se mu zvyšovat životní úroveň Rusů, ale ta teď klesá nebo stagnuje. K modernizaci Ruska nedošlo, pokud nemáme na mysli armádu. Zemi teď postihují i západní sankce po protiprávní okupaci Krymu a nedaří se jí soupeřit s ekonomicky ambiciózní Čínou. Podle průzkumů si Putin drží vysokou míru popularity, ale nízká účast v posledních volbách naznačuje, že občané jsou spíše rezignovaní a především se bojí, že po Putinově odchodu by nastal chaos, který všechno ještě zhorší. V Moskvě navíc opozice získala nečekané zisky. Prezident tak může hlavně slavit, že udržel u moci syrského diktátora Asada a má v Sýrii své vojáky a námořní základnu, ale jinak má Rusko ekonomickou sílu Itálie a nemít jaderné zbraně, nikdo by ho nebral tak vážně.

Ta dobrá zpráva k Putinovým 65. narozeninám ale je, že statisticky už má nejhorší za sebou a může slavit v některé ze svých luxusních rezidencí. Těšit ho může i nová edice rusko-italské luxusní značky Caviar, která i-Phony ozdobila jeho zlatým reliéfem.

repro: The Moscow Times

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora