Investigativní novináři Českého rozhlasu se stali terčem ostré kritiky jednoho z rozhlasových radních Tomáše Kňourka, který zastává otevřeně antiliberální a probabišovské postoje.
Kňourek obvinil v článku pro Parlamentní listy jednoho z nejvýraznějších investigativních novinářů Českého rozhlasu Janka Kroupu z účelovosti při informování o tom, že firma miliardáře a nastupujícího premiéra Andreje Babiše Agrofert hospodaří na 1700 hektarech zemědělské půdy neoprávněně bez vlastnického práva. Agrofert přitom pobíral na půdu evropské dotace, což lze charakterizovat jako podvod. Pobírání neoprávněných dotací probíhalo i v době, kdy byl Babiš ministrem financí a ještě nepřevedl Agrofert do svěřenského fondu.
Radní Českého rozhlasu Kňourek doslova napsal:
„Nemůže opomenout ani to, jak se minulý týden předvedl i Český rozhlas, konkrétně investigativní trio Janek Kroupa, Jan Cibulka a Markéta Chaloupská na serveru www.irozhlas.cz. „Jejich text s titulkem Agrofert neoprávněně hospodaří na 1700 hektarech půdy. Nemají majitele, přesto na ně holding pobírá dotace může sloužit jako ukázkový příklad účelové žurnalistiky. Ze dvou důvodů. Za prvé celý relativně krátký text je postaven v duchu sdělení, že problém se v podstatě týká pouze Agrofertu, přičemž odhadem je takových problematických pozemků v Česku až několik stovek tisíc hektarů. Kauza je tedy plošná. Pochvalu si zaslouží Česká tisková kancelář, která rozhlasový text převzala, ale před vydáním profesionálně upravila.“
Jedná se o zřetelný útok na svobodnou práci novinářů a jejich legitimní právo popisovat kontroverzní aspekty v podnikání nejsilnějšího držitele politické moci. Koneckonců u nikoho jiného než právě u nejsilnějšího politika, by veřejnost takové podnikání netolerovala. Pouze Babiš se těší zvláštní toleranci kvůli oblibě u třetiny voličů. Kňourek se tedy pokouší zacpat ústa novinářům, kteří plní zákonnou roli veřejnoprávního média.
K případu je třeba uvést, že v souvislosti s výsledky voleb zastánců Kňourkovy snahy odstranit kritickou žurnalistiku přibývá a mohou v brzké době ovládnout rady veřejnoprávních médií. Tím může být česká veřejnost zbavena dalších svobodných informačních kanálů s vyšším dosahem.
Parlamentní listy, jež jsou nejsilnější ideologickou tribunou, která usiluje o destrukci polistopadového liberálního prostředí, zavedly Tomáši Kňourkovi pravidelnou rubriku. Kňourek je prý zastáncem „statisíců lidí, kteří mají dost hyperkorektnosti, manipulace, aktivismu či cenzury, kteří chtějí vědět, jak svět skutečně funguje“.
Ve svém sloupku se vedle útoku na Janka Kroupu Kňourek vyznává z kompletní sady absurdních postojů, jež denně prosazují Parlamentní listy: Nenávist k Západu, který prý šíří lživé zprávy o Rusku, pozitivní vztah k Vladimíru Putinovi, strach z imigrace a z islámu a hlavně nenávist k liberální žurnalistice, kterou podle něj řídí George Soros.
Kňourek by ještě před pěti lety patřil k okrajovým extremistickým kruhům. Dnes bohužel představuje ve značné míře názory blízké prezidentu republiky a bojuje zároveň za zájmy nastupujícího premiéra. Proto je třeba brát jeho postoje vážně.