Zpráva o konci populární moderátorské dvojice Miloš Pokorný a Roman Ondráček na Frekvenci 1 dnes překvapila celý český mediální prostor. Těžkej Pokondr totiž na rozhlasové stanici po dlouhá léta natáčel nejposlouchanější rozhovorový pořad v éteru. Poté, co vedení Frekvence 1 začalo cenzurovat hosty, došla dvojici trpělivost a jejich odchod je na spadnutí, což potvrdil v rozhovoru pro FORUM 24 Miloš Pokorný.

Pane Pokorný, jak jste se svým kolegou dospěli k názoru, že na Frekvenci 1 skončíte?

Rozpory, které tam máme, jsou dlouhodobějšího charakteru, nicméně máme smlouvu do roku 2018 a chtěli jsme to nějak rozumně dotáhnout do konce. I když jsme věděli, že další smlouvu prodlužovat nebudeme, protože ty problémy skutečně trvají delší dobu.

Co bylo impulzem, že vaše rozhodnutí odejít přišlo právě nyní?

Teď to vyeskalovalo, protože četnost zákazu hostů z různých důvodů už dosáhla nejvyšší míry. Když máte za úkol dělat nejposlouchanější rozhovor v éteru, který se nám nějakým způsobem daří pět let dělat, a každý druhý host je komentovaný, nelíbí se to. „Tak to ne. Tohle nechceme, tohohle nechceme, tenhle je málo komerční, tenhle je moc komerční,“ slyšíte od vedení.

Už to vygradovalo a tento týden byl zakázaný Jarda Kmenta, protože prostě něco (napsal knihu Boss Babiš, pozn. red.) a byl zakázaný Karel Häring, šéfredaktor Sportu, protože ho prý nikdo nezná. Pak už se to dostává do takových extrémů, že jsme řekli, ať nám hosty shánějí oni, ale zároveň takové, které aspoň trochu chceme my. Takže jsme se dostali do stádia, že už je to vlastně vyhlášená válka, a tohle byla poslední kapka.

Jak zareagovalo na vaše dnešní vystoupení, kdy jste pustili svou písničku Kretén, která má jasný politický podtext, vedení rádia?

Po našem posledním vstupu jsme byli pozvání do kanceláře Mirka Škody, což je programový ředitel Frekvence 1, a bylo nám řečeno, že náš vstup ho velmi pobavil, nicméně od úterý budeme všechny vstupy, které půjdou do éteru předtáčet. Rozhovory už po třech letech živého vysílání předtáčíme, protože hosté často ráno nestíhají dojet kvůli dopravě. Takže nám zůstal jeden jediný živý vstup, ve kterém pozdravíme posluchače. Dnes nám bylo direktivně řečeno, že i ten se bude předtáčet. A my jsme řekli – tak to nebude.

Nemělo by být rádio spokojeno, že má tak populární moderátory a tak skvěle poslouchaný pořad?

Nastupovali jsme na Frekvenci 1 s dvouhodinovým pořadem, teď trvá hodinu a přes prázdniny ho zredukovali na půl hodiny. A to je nejposlouchanější pořad Frekvence 1, to nemá hlavu ani patu, ale dobrý. Řekli jsme, že jestli je to takhle postavené, tak my dál vysílat nechceme, pojďme se rozumně rozejít, přestože máme podepsaný papír, takhle to není dobré pro nás ani pro vás a my za těchto okolností v rádiu nebudeme.

Padla věta: Žádám vás, abyste od zítřka dělali rozhovory i s předtočeným prvním vstupem, tedy – budeme je kontrolovat. A my jsme řekli, že prostě nebudeme.

Jak bude podle vás situace pokračovat?

Zítra ráno s námi chce mluvit vedení vedení, tedy buď Michel Fleischmann nebo zastupující generální ředitel, a nedokážu si představit, že by se to mělo nějak změnit, protože si myslím, že už je to příliš daleko.

Najednou se z „kluci, dělejte si svoji show“ stalo jedno omezení a pak další a další. Nebýt toho, že pořad byl komerčně úspěšný a je doteď, tak už jsme asi odešli dřív, protože nás to fakt nebavilo. Ale říkali jsme si, že jsme něco vybudovali a byla by škoda to úplně kopnout do zadku, ale všechno má svůj čas a hranice se naplnily.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora