
Miloš Zeman krátce po svém prvním zvolení prezidentem se svým hlavním poradcem Martinem Nejedlým v březnu 2013 FOTO: ČTK
FOTO: ČTK
Neoficiálně se o tom mluví už dlouho. Dosud ale nikdo nepředložil jasné důkazy. To se nyní povedlo pořadu Reportéři ČT. Jde o financování Miloše Zemana, jeho předvolební kampaně, jeho strany a vazeb jeho nejbližšího týmu. Dlouhodobě existuje podezření, že tyto peníze pocházejí z Ruska, přímo z okolí prezidenta Putina. Reportéři ve svém pátrání objevili jeden z pravděpodobných toků.
Je jím jihomoravská společnost Adast systems. Právě tyto bývalé strojírny, kterým dodnes zůstala jen výroba stojanů pro čerpací stanice, mají být hlavním „bílým koněm“, přes kterého do ČR, přesněji k Zemanovi, ruské peníze putují. Adast systems, její dceřiné firmy a zaměstnanci managementu věnovali Zemanově straně SPO 12 milionů korun, což je podle zjištění Reportérů polovina všech darů. Současně má zmíněná společnost obtížně dohledatelné vlastníky ukryté za firmu ve Švýcarsku.
I když skuteční vlastníci nejsou známi, za společnost může jednat pouze jedna osoba a tou je Fabio Delco. Ten je spojován s mnoha společnostmi. Údajně se zaměřuje na skrývání skutečných vlastníků firem a má být spojován s prací pro ruské oligarchy z okolí prezidenta Putina.
Reportéři se pokoušeli získat podrobnější informace přímo od aktérů. Vedení společnosti, předseda SPO Veleba ani prezidentův velmi blízký spolupracovník Martin Nejedlý, který současně obchoduje s Adast systems, se ke kauze nechtěli vyjadřovat a na zjištění Reportérů reagovali podrážděně. Mimochodem, Adast systems po Nejedlém převzal zastupování ruského Lukoilu v České republice.
Jisté je, že Miloš Zeman si je vědom toho, kolik peněz od Adast systems dostal. Jejich továrnu několikrát navštívil, vedení společnosti bere na své zahraniční cesty.