Režisérka Kasha Jandáčková se zhostila těžkého úkolu – ve své nové inscenaci nazvané Městečko Fake News se věnuje mediálním manipulacím. Ač je téma pojaté humornou cestou, je to velmi vážná věc, která se mnoha lidí dotýká a která ovlivňuje naše každodenní životy. Více v rozhovoru pro Revue FORUM.

Když se řekne “fake news”, většina lidí si představí různé články, případně videa. Jak se taková věc dá ztvárnit v divadle?

Možností je určitě mnoho. Já jsem si zvolila formu vyprávění příběhu, kdy jsem popsala fungování fake news na určité komunitě. Vytvořila jsem Městečko Fake News, kde je hlavní zdroj, který je produkuje, a popsala jsem, jak jednoduché je, aby tomu všichni podlehli.

Čerpala jste i z osobních zkušeností?

Úplně ne. Ale setkávám se s tím na sociálních sítích a samozřejmě se stalo, že se někteří členové rodiny stali obětí těchto manipulací. I díky tomu jsem si uvědomila, jak je to nebezpečné a že je důležité na tento fenomén upozornit.

Jaké máte ohlasy?

Vlastně dobré. Četla jsem nějaké recenze a objevili se pouze dva kritici, kterým se hra nelíbila. To je hodně subjektivní věc. Slyšela jsem i názory diváků a většinou jsou velmi pozitivní. S mnoha lidmi to hnulo, přestože věc vyprávíme komediální formou. Některých lidí se to opravdu dotklo, což je pro každou inscenaci vždycky dobré znamení.

A máte nějaké ohlasy od “fake news”, tedy nějakých dezinformačních webů?

Viděla jsem jeden výňatek na Facebooku, to bylo pár vět z Parlamentních listů. Zmínila jsem je totiž v reportáži České televize. Napadly mě jako první, přestože podobných webů je opravdu hodně.

Zvolili jste toto téma i v souvislosti s tím, že proběhly parlamentní volby a teď se chystají ty prezidentské?

Nebyl to hlavní důvod, ale souvislost tu je. Hledala jsem téma, které ve společnosti rezonuje – a to jsou právě fake news i díky tomu, jak je doba politicky exponovaná. Ať už kvůli dvojím volbám u nás nebo ve světě.

Jak na nápad režírovat hru právě o fake news reagovalo vaše okolí?

Já jsem se vlastně nikoho na nic moc neptala. Ale objevili se lidé, kteří se na mě dívali tázavě, protože je napadalo totéž, co vás. Kladli si otázku, jak podobnou věc převést na divadelní prkna. Soubor, se kterým jsem na věci pracovala, se v jedné inscenaci vzdáleně podobného tématu už jednou dotýkal. Měla jsem hlavně pozitivní reakce.

Věnuje se divadlo dostatečně politickým tématům? Jaký je o představení zájem? Co chystá Kasha Jandáčková dál? Dočtete se v Revue FORUM! Předplaťte si jej ZDE!

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora