Po pěti sériích internetového seriálu se lobbista Tonda Blaník podívá na stříbrné plátno. Snímek navazuje na kultovní seriál, kteří diváci znají z internetové televize Stream.cz. Příběh fiktivního lobbisty Antonína Blaníka doplněný mnoha konkrétními postavami české politické scény vstupuje do kin právě dnes. Režisér Marek Najbrt odpovídá v rozhovoru pro FORUM 24, proč lobbista kandiduje na prezidenta.

Jak vás napadlo, že by na prezidenta měl kandidovat zrovna nejslavnější lobbista?

Logicky to vyplývalo z toho, že už v minulosti se v seriálu Kancelář Blaník objevil Václav Havel, který Tondovi řekl, že jednou, až bude nejhůř, spasí Českou republiku. Tonda si to vzal k srdci, akorát se posléze ukázalo, že to neudělal proto, aby spasil republiku, ale jako obvykle pro svůj vlastní finanční prospěch.

Nebylo by pro film lepší, kdyby se pan Marek Daniel přejmenoval a skutečně reálně kandidoval na prezidenta? Jak jsme viděli u některých kandidátů, není to tak těžké.

Pokud by Marek opravdu kandidoval, vygenerovalo by to spoustu zajímavých situací. Na druhou stranu jiné situace by nám to znemožnilo natočit. My jsme se rozhodli spíš z osobních důvodů, Marek sám říkal na tiskové konferenci, že ve výsledku se na to úplně necítil. Já ho úplně chápu, ono se to lehko řekne, ale představte si, že to opravdu uděláte, když máte rodinu, děti a tak dále. Proto jsme to neudělali, ale nijak toho nelitujeme, protože jsme mohli natočit jiné věci a celý příběh postavit jiným způsobem.

Zmínil jste Václava Havla, který se objevil už v seriálu, teď má určitou úlohu i ve filmu. Proč tam je, co to znamená?

Václav Havel v našem filmu hraje symbolickou roli, je to princip idealismu, který teď v politice chybí. Proto ho tam máme, je to moment, který Tondu aspoň na chvíli obrátí z cesty zla na cestu dobra.

V průběhu natáčení jste se potkali s většinou prezidentských kandidátů. Zaujal vás některý z nich?

Kandidáti, které jsme potkali, se všichni chovali vstřícně a slušně. Bylo zajímavé ty lidi vidět zblízka, vidět jaká energie z nich vyzařuje. Někteří mě zaujali víc, někteří míň, ale je to pro mě jako pro občana zajímavá zkušenost.

Ve finále prezidentských voleb zvítězil Miloš Zeman. Jak jste spokojen s výsledkem voleb?

Já osobně jsem doufal ve změnu, která nenastala, což je pro mne jako pro občana zklamáním. Ale věřím tomu, že se jí dočkáme.

Seriál Kancelář Blaník zatím čeká na pokračování. Kdy uvidíme další díly seriálu?

Náš původní záměr byl, že film není definitivním koncem seriálu, ale v roce 2018 jsme už chtěli Tondu nechat spát. Ale vzhledem k tomu, že atmosféra, která je po volbách pro nás není úplně pozitivní, tak je možné, že se odhodláme natočit třeba nějaké speciální díly, byť to třeba nebude celá série. Ale v tuto chvíli těžko říct, taky se může stát, že ten původní dodržíme.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Martin Jedlička
Martin Jedlička
Další články autora