Agentura pořádající Českého slavíka podváděla, když nezapočítala kapele Ortel všechny hlasy, které obdržela. Vítězní Kabáti proto cenu vrátili, připojil se i Michal David, generální partner soutěže zvažuje ukončení spolupráce. Pro bulvár velké sousto, pro standardního hudebního fanouška nepodstatné zprávy. Skomírající anketa nemá už téměř žádné renomé a její vyhlašování je pouze televizním představením upadající zábavy.

O férovosti celé ankety se hovoří už dlouhé roky, ale teprve letos se podařilo dokázat, že pořadatel skutečně lidem lže. Podivná pravidla, která si agentura vykládá přesně podle toho, jak se jí to právě hodí, pouze doložila trapnost celé ankety. Ta od doby své největší slávy ušla velký kus cesty a z uznávaného „svátku“ hudby se stala fraška, kterou vždy vyhraje Karel Gott a Lucie Bílá, pro něž tak má ještě nějaký smysl při jejich sběru sošek. To potvrzuje i prohlášení „božského Káji“, který nevidí důvod Slavíka vracet. Prý vyhrál spravedlivě, potvrdil mu to pořadatel.

Nebaví to nikoho. Diváky ani samotné muzikanty. Výjimky se ovšem stále najdou. Přece jen, ukázat se v přímém přenosu na nejsledovanější televizi je pro kariéru každého zpěváka nebo kapely důležitým momentem. Když se při předávání ještě přihodí něco skandálního, jako třeba vystoupení Daniela Landy s kohoutem nebo odchod Radka Bangy z hlediště, Slavíkovi to jen mediálně pomůže. Na týden má bulvár o čem psát a ze zapomenutelných umělců se stanou hvězdy.

Nyní se ovšem odehrálo cosi, co by mohlo celou anketu definitivně pohřbít, což je překvapivě pro celou soutěž jen dobře. Gott, Bílá ani Kabáti totiž ocenění nepotřebují. Víc lidí na jejich koncerty kvůli této pofidérní ceně nepřijde, víc hudebních nosičů neprodají.

A co se týče slavnostního předávání, jeho přenos také nikomu chybět nebude. Je sice hezké, že „celebrity“ mají další večer, na který se mohou hezky obléknout a nechat se vyfotit do všech společenských magazínů, ale určitě by se našla i jiná příležitost.

Nepřikládejme tak Slavíkovi důležitost, kterou nemá. Čtyřicet tisíc hlasů pro absolutního vítěze skutečně není ničím, co by mělo jakoukoliv určující hodnotu. Čest Kabátu, který zareagoval na rozdílné podmínky pro různé interprety, čest Karlovarským minerálním vodám, že kvůli tomu chtějí soutěž opustit. Nicméně, tato gesta by neměla být jen jednorázovou reakcí na chování pořadatele, ale naopak motorem pro další, aby dali najevo, jak je Český slavík zbytečnou záležitostí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora