Ruská Státní duma dne 24. ledna hlasovala v prvním čtení o dvou zákonech, které omezují svobodu projevu v Rusku. Jeden z nich v zásadě zakazuje občanům zveřejňovat na internetu „nespolehlivé zprávy“ a zároveň uplatňuje stejný zákaz pro zpravodajství na internetu i v jiných médiích.
Druhý návrh zákona penalizuje využívání internetu k vyjádření neúcty vůči společnosti, vládě, oficiálním symbolům ruského státu, ústavě a jiným zdrojům zákonné autority, pokud se to děje zvláště obscénním nebo neuctivým způsobem.
Oba zákony byly zavedeny v polovině prosince a budou pravděpodobně do určité míry ještě změněny v diskuzi před druhým čtením. Není ale pochyb o tom, že zákony v nějaké podobě projdou.
V čem jsou ohledně těchto zákonů nejasnosti, rozebírá ruský server Meduza.io.
Ptají se třeba: Co jsou to ty „nespolehlivé zprávy“? To nikdo vlastně neví. Ve skutečnosti se první návrh zákona neomezuje pouze na zprávy: Týká se jakýchkoli nespolehlivých informací, které jsou společensky významné a jsou prezentovány jako důvěryhodné. Informace musí být také schopny způsobit závažné důsledky, například ohrozit život nebo zdraví jednotlivce nebo způsobit rozsáhlý společenský rozvrat. Návrh Dumy ale neobsahuje jasná kritéria.
Co je to ta „společensky významná informace? V současné době neexistuje jasná a jednoznačná definice tohoto výrazu. Společensky významné informace mohou zahrnovat zprávy o nesrovnalostech ve vládních výdajích, závažném zneužívání ze strany vládních úředníků, porušování lidských práv, zakrývání trestných činů, sociální krizové situaci a ekologických katastrofách.
Problém je také v tom, že průměrní uživatelé internetu nemusí vždy disponovat potřebnými znalostmi, aby zjistili, zda informace, které čtou, jsou fake, nebo ne.
Duma se chce zakázat informace, které „vyjadřují jasnou neúctu neslušnou formou“. Předětem údajné neúcty mohou být: společnost, stát, ruská vlajka, ruský státní znak, ústava, národní hymna, prezident Ruské federace, Duma, vláda nebo soudy. V podstatě tedy všechno. Jak se bude posuzovat, jestli někdo neinformuje o „společnosti“ neuctivě?
V podstatě vidíme, že se jedná o klasický gumový zákon, jak jsme je znali i u nás za komunistické vlády. Vágní formulace umožňují obvinit kohokoli podle potřeby. Vytváří se tak nástroj na potlačení jakékoli kritiky moci. V době, kdy problémy Ruska narůstají, vláda je neschopná a dá se čekat nárůst nevole obyvatelstva, se to může hodit.
Takhle vypadá situace v zemi, kterou obdivuje pan Foldyna z ČSSD a ve které exprezident Klaus nevidí hrozbu. O momentálním prezidentovi škoda mluvit.