Po oznámení nových amerických sankcí vůči Rusku se rubl prudce propadl a s ním i akcie velkých ruských firem. Platy jsou v Rusku přitom velmi nízké a vláda chce snížit množství lidí v důchodu.
Za jedno euro nyní Rusové zaplatí více než 77 rublů, přičemž průměrný plat je zhruba 40 tisíc rublů, v Moskvě 68 tisíc. To se v prvním případě rovná českému platu zhruba 14 tisíc a v druhém případě 23 tisíc korun. Plat převyšující našich 40.000 korun má jen půl procenta Rusů. Za dvacet pět let nevznikla v Rusku střední vrstva lidí, kteří by si mohli dovolit normální život na evropském standardu.
Spojené státy nové sankce mimo jiné vyhlásily po té, co došla jejich vláda k názoru, že Rusko stojí za snahou otrávit bývalého ruského agenta Skripala.
I ruská státní agentura agentura VCIOM zveřejnila informaci o snižující se podpoře prezidenta Vladimíra Putina. Podle této instituce, která pracuje na objednávku Putinovy strany Jednotné Rusko se propadla Putinova podpora na 62 procent z nedávných osmdesáti. Nezávislá agentura Levada oproti tomu zveřejnila, že Putinovu zahraniční politiku schvaluje pouze 16 procent Rusů a 21 procent občanů mu vyčítá napojení na oligarchy.
Za úbytkem popularity Vladiímíra Putina podle pozorovatelů stojí prosazení zákona, který značně odkládá odchod Rusů do důchodu, aby tak ulevil veřejnému rozpočtu.
Zatímco se Rusko ekonomiky propadá, tak narůstají militaristické nálady. Druhým nejpopulárnějším ruským politikem je ministr obrany Sergej Šojgu, ruská armáda právě cvičí v citlivé Abcházii, čímž viditelně Rusko tlačí na Gruzii, aby se podvolila ruské hegemonii a navíc Putin nedávno obnovil v ruské armádě politruky. Každý významný velitel má zástupce pro morální a psychologickou připravenost k boji.
Je bohužel smutnou tradicí, že když má ruská vláda potíže, tak hledá nepřítele za svými hranicemi. Obraz vnějšího ohrožení je klasickým prostředkem, jak zvládnout nespokojenost vlastních lidí. Zuřivá aktivita ruské propagandy je příznakem, že se ruská bída může znovu přetavit ve vojenskou agresivitu vůči okolí.