V posledním soudu před vynesením rozsudku se bývalý ministr hospodářského rozvoje Ruské federace Alexej Uljukajev ve čtvrtek omluvil za to, že byl „příliš kompromisní“ a nechal se zaplést do „byrokratického tance“.

Uljukajev je prvním ruským ministrem ve funkci, který byl od doby pádu Sovětského svazu zatčen. Po svém zadržení v listopadu byl před domem zatčen a obviněn z převzetí úplatku ve výši dvou milionů dolarů od státního ropného gigantu Rosněft, který vede Putinovi blízký Igor Sečin.

„Jsem vinen,“ řekl před soudem, „Samozřejmě ne vinen ve smyslu absurdních obvinění vznesených proti mně. Jsem vinen tím, že jsem příliš často dělal kompromisy, hledal snadnou cestu, svou kariéru a blaho na úkor svých zásad.“

„Teprve když se dostanete do problémů, začnete chápat, jak těžký je pro lidi život a křivdy, kterým čelí. Dokud je váš vlastní život v pořádku, odvracíte se od lidského utrpení.“

„Odpusťte mi, lidé,“ dodal.

Od samého počátku byl soud zaplaven líčením intrik. Obhajoba tvrdí, že Uljukajev přijal tašku s hotovostí a myslel, že v ní je víno a klobásy.

Uljukajev zvýšil dramatickou atmosféru procesu tím, že si přinesl do soudní síně knihy Vražda od Antona Čechova a Proces Franze Kafky.

Prokurátoři požadují deset let vězení a pokutu 500 milionů rublů (8,5 milionu dolarů).

Jak jsme tu psali skoro přesně před rokem (19. 11. 2016), když k zatčení došlo, dva miliony dolarů (tedy asi 50 milionů korun) je v ruském prostředí úplatek, jaký se nabízí místostarostovi méně významného guberniálního města, nikoli jednomu z nejvýznamnějších členů současné ruské federální vlády

Známý ruský opoziční politik Grigorij Javlinskij k tomu tehdy řekl: „Ministr Uljukajev čelí jakési podivné, velmi nepravděpodobné historii.“ Tato formulace je nanejvýš výstižná, protože si jen těžko dokážeme představit, jak by Uljukajev mohl vymáhat úplatek na společnosti Rosněfť, v jejímž čele stojí velemocný první vicepremiér Igor Sečin, považovaný za Putinovu pravou ruku.

Za současných poměrů v Rusku se nejspíš nedozvíme nic. Mohlo jít o úplatek, mohlo jít o nějaký vnitřní boj u Putinova dvora a stejně tak to mohlo být varování Kremlu, že si nikdo nemůže být svým postavením jistý. Jak víme od Putinova mluvčího, prezident byl o sledování Uljukajeva informován už od léta. Mezi mocnými v Rusku panují skutečně pozoruhodné vztahy. Jak už včera prozradil jeho mluvčí Dmitrij Peskov, prezident byl už od léta o odposleších Uljukajevových telefonátů soustavně informován, a musel o celé akci tedy být přinejmenším zpraven.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora