Bohuslav Sobotka udělal z Andreje Babiše nejmocnějšího politika v zemi a nyní chce za pomoci komunistů tuto situaci zvrátit. Jeho myšlenka možné vládní koalice ČSSD a KSČM ovšem pouze dokazuje premiérovu zoufalost, ve které se snaží za každou cenu sehnat podporu voličů před blížícími se parlamentními volbami. Sobotka si pomalu, ale jistě kope politický hrob, jehož dokončení zjevně plánuje na letošní podzim.

Jak se říká „tonoucí se stébla chytá“ a tohoto přísloví se evidentně drží i předseda vlády a sociálních demokratů. Kdo čekal od Sobotky, po drsném vyjádření k daňové morálce ministra financí, že se slabý premiér „pochlapí“, musí být nemile vyveden z omylu.

Místo radikálního řešení současné situace v koalici přichází Sobotka s myšlenkou, za kterou by se měl stydět. Navrhovat komunisty do vlády může jen člověk, který nepochopitelně zapomněl na zvěrstva, která zde bolševici páchali před lety. Je jasné, že Sobotka chce stále rozhodovat o vývoji v zemi, ale demokratická strana by si měla uvědomovat, že vůle po moci musí mít také své meze.

Když se o možné spolupráci s komunisty vyjadřoval Andrej Babiš, šlo o pochopitelnou vizi, kterou musel mít oligarcha v hlavě od začátku svého politického působení. Na minulost se špatně zapomíná, a když pomůže k dobrému ekonomickému zázemí, jako u Babiše, není důvod ji zatracovat, a tedy nelze ani zatracovat komunisty. Vždyť byl ministr financí jedním z nich.

Nyní se ale rozhodl ke stejnému kroku předseda strany, která se snaží tvářit jako demokratická. A taková by neměla ani připustit myšlenku, že by se mohl vrátit systém, který u nás do roku 1989 nařizoval lidem, jak mají žít. I když se současná vláda mnoha zákony vrací k odkazu komunistické diktatury, měly by být tyto snahy potlačovány a ne zvyšovány spoluprací s komunisty.

Revue Forum Banner

Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora