Satirický průvod masek Sametové posvícení s nadsázkou poukázal například na prezidenta Miloše Zemana, vztahy s Čínou nebo potřebu používání obnovitelných zdrojů. Průvod, v němž bylo několik desítek lidí, se vydal z Kampy přes Karlův most a Národní třídu na Václavské náměstí. Tam se připojí ke Koncertu pro budoucnost.

Pátý ročník tohoto průvodu pořádá iniciativa Fór_um. Účastní se ho různé občanské iniciativy a spolky, které prostřednictvím masek v nadživotní velikosti znázorňují témata, kterými se dlouhodobě zabývají nebo která se jich aktuálně dotýkají.

Inspirací pro pořadatele byla tradiční slavnost Fasnacht, která se koná ve švýcarské Basileji. Tradice tamního průvodu sahá do středověku a obvykle se ho účastní přes 10.000 lidí.

Vedle masky Miloše Zemana a namalovaného lva z českého státního znaku byla v průvodu také zlatá panda. Na nosítkách ji nesli lidé za několika symbolickými obrazovkami televize „Pandov“, na kterých byl například prezident Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce Jaroslav Tvrdík nebo pražská primátorka Adriana Krnáčová.

Na vysoké nároky kladené na současné studenty upozornili středoškoláci z Gymnázia Na Zatlance. Skupina různých nadací ukázala barometr strachu. Poukázala na to, že čím méně uprchlíků v Česku je, tím je strachu více. Ekologická organizace Greenpeace vyzdvihla nutnost přechodu od uhlí k obnovitelným zdrojům energie.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!