Vydavatel ekonomického deníku E15, týdeníku Euro a dalších titulů, kontroverzní podnikatel František Savov se může stát prvním „politickým emigrantem“ po nástupu Andreje Babiše k moci. Podnikatel totiž uvedl u britského soudu, že český ministr financí jej zastrašoval esemeskami, a proto se nemůže vrátit. U soudu se Savov brání před vydáním do České republiky. Vyplývá to z vyjádření Savova mediálního zástupce Jana Hrubeše. Soud v Londýně se rozhodne, zda tento argument vezme vážně. Je pravděpodobné, že Savov může takovou esemesku od Babiše skutečně u soudu ukázat. Nejednalo by se o první Babišův esemeskový vzkaz svému oponentovi či konkurentovi.

František Savov je vyšetřován kvůli krácení a legalizaci výnosů z trestné činnosti. Údajně s dalšími podezřelými vytvářel fiktivní daňová přiznání, aby získal nárok na odpočet daně z přidané hodnoty. Savov všechna obvinění odmítá, podle dřívějšího vyjádření se nedopustil ničeho nezákonného. Proti zahájení stíhání podal i samostatnou ústavní stížnost, soud ji ale v únoru odmítl. V dubnu pak Ústavní soud odmítl jeho další ústavní stížnost proti tomu, že mu policie zadržela na účtu více než 600 milionů korun.

Po podnikateli od loňského března pátrala police. České policejní prezidium pak loni v říjnu uvedlo, že Savova vypátralo v Británii v součinnosti s britskými kolegy a že je tam pod policejním dohledem. O jeho vydání do Česka má tamní justice rozhodnout v polovině června.

Savov nicméně popřel, že ho v Británii vypátrali policisté. „Policie ČR mě nikdy ve Velké Británii nevypátrala. Není totiž žádný důvod. Mou britskou adresu, kterou uvádím již osm let na svých vizitkách, policie dobře zná, a to včetně telefonních čísel. Nikdy jsem se před nikým neskrýval ani neskrývám. Jako občan Evropské unie v EU svobodně podnikám a svobodně se pohybuji,“ uvedl.

Významný český podnikatel a vydavatel František Savov je známý svým velmi agresivním přístupem k podnikání a mimo jiné vede dlouhá léta spor s vydavatelstvím Mafra spor o značku Mladá fronta.

Na druhou stranu jeho média dosud nepatří pod vliv miliardáře Andreje, a chovají se tudíž jako svobodná, ať už se u soudu ukáže, že je jejich majitel pachatelem trestných činů, či nikoli. Esemesky od Andreje Babiše Savov zcela jistě neobdržel kvůli krácení daně, nýbrž právě kvůli kritickým článkům v jeho médiích. Před britským soudem může argumentovat tím, že ministr financí je jeho konkurentem na trhu médií a snaží se jej z tohoto trhu vytlačit.

 

Poznámka editora Svobodného fóra: Zda je František Savov pachatelem trestných činů, či nikoli, to samozřejmě nemůžeme a nechceme posuzovat. Na případu je absurdní, že ministr financí je zároveň konkurentem Savova na jednom trhu a navíc s ním má spor o značku „Mladá fronta“. Proto má skutečně důvody vytlačit Savova z trhu. O existenci výhrůžných esemesek od Andreje Babiše není nutné příliš pochybovat. Jsou známé z jiných případů.

Pavel Šafr

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner