Klub na obranu demokracie zahájil sbírání podpisů pod petici, která požaduje prověření ústavnosti způsobu vládnutí prezidenta Miloše Zemana. Klub vedený politologem Bohumilem Doležalem tak chce podpořit iniciativu senátorů STAN (Starostové a nezávislí), kteří s podporu lidovců mají možnost prosadit toto téma na jednání horní komory parlamentu. 

Doležal upozorňuje, že Zemanovi se hodí, když vláda nemá důvěru Poslanecké sněmovny, protože ji může usměrňovat, a to i zřejmě v rozporu s ústavou. Zemanova neochota jmenovat sociálně demokratického kandidáta na ministra zahraničí je rovněž v rozporu s ústavním systémem. Prezident nemá totiž podle ústavy právo určovat zahraniční politiku státu. Tyto důvody pro prověření ústavnosti Zemanova vládnutí podle KODu doplňují první důvod, kvůli němuž chtějí Zemana žalovat senátoři STAN. Tím jsou Zemanovy výroky o výrobě nervově paralytrické látky novičok.

Zde je text petice:

Ústavnost Zemanova způsobu vládnutí je třeba prověřit

Klub na obranu demokracie podporuje snahu senátorů o ústavní žalobu na prezidenta.

Senátoři z klubu Starostů a nezávislých se rozhodli zahájit přípravu materiálů, které by měly vést k ústavní žalobě na prezidenta Miloše Zemana podle čl. 65 odst. 2 Ústavy České republiky. Důvodem jsou prezidentovy výroky o údajné výrobě nervově paralytického jedu novičok v České republice. Senátory STAN zjevně podpoří i jejich další kolegové. Podle názoru senátorů prezident ohrozil bezpečnostní zájmy státu a zkresloval informace.

Klub na obranu demokracie tento názor sdílí. A nejde vůbec jen o případ novičok. Prezident Zeman od počátku výkonu své funkce usiluje orientovat českou zahraniční politiku na východní autokratické velmoci (Ruská federace, ČLR). Zároveň svým přístupem k vytváření vlády po říjnových volbách do Poslanecké sněmovny vykládá Ústavu ČR způsobem, jenž by měl být prověřen s ohledem na to, zda a nakolik se na něj vztahují formulace čl. 65 odst. 2 Ústavy (velezrada ve smyslu jednání směřujícího proti demokratickému řádu republiky, příp. hrubé porušení Ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku). A zda se mimo jiné i těmito prezidentovými aktivitami nemění sama podstata politického a právního uspořádání České republiky. Máme vážné podezření, že ano.

Proto podporujeme úmysl senátorů s tím, že „problém Zeman“ má být pojat co nejšíře. Jsme si vědomi toho, že prosadit tento požadavek bude velmi obtížné a bude to trvat dlouho. A že ti, kteří ho budou prosazovat, alespoň zpočátku nebudou ve většině. To ovšem vůbec neznamená, že by naše úsilí bylo nelegitimní a že by ho nebylo zapotřebí.

V Praze dne 18. května 2018

Za výbor KOD: Bohumil Doležal, Vojtěch Kučera, Miroslav Fleischman, Pavel Otto, Jan Scheinost

Petici je možno podpořit podpisem ZDE.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
FORUM 24 MONITOR
FORUM 24 MONITOR
Další články autora