Před pěti lety Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) provedl razii na Úřadu vlády. Od té doby jsme se nedočkali toho, že by někdo byl pravomocně odsouzen. Tehdejší ředitel ÚOOZ Robert Šlachta v ČT si ale stále myslí, že akce byla v souladu s platnými zákony a policie nemohla jednat jinak.
„V té době po vyhodnocení se státním zastupitelstvím se zvolil tento způsob realizace,“ řekl Šlachta v Událostech, komentářích. Policie si myslela, že už má dost důkazů a razie byla povolena soudem, takže je všechno podle zákona.
Za všechno podle něj mohou soudy: „Pravomocným rozhodnutím můžete argumentovat, až bude něco u konce. Já vidím rozhodnutí některých soudců. Samozřejmě nejsem kritik soudců, ale když vidím některá rozhodnutí a potom vrácení zpátky… Myslím, že všichni vidí, jakým způsobem Nejvyšší soud rozhodne, potom Ústavní soud rozhodne a pinkají si to mezi sebou.“
A že policie nezajistila dost důkazů? „Já nemůžu rozhodovat po pěti letech o tom, jestli to bylo moc, nebo málo, protože to už není v rukou policie, co se děje.“ Tak rozhodovat to nemusí, celkem to i víme. Bylo to zřejmě málo. Ani pořádná krabice od vína.
Tehdy na tiskové konferenci tvrdil: „„Do realizace bylo zapojeno kolem 400 policistů nejen z ÚOOZ ale i dalších jednotek. Proběhlo 31 prohlídek, během kterých bylo zajištěno 120–150 milionů korun v hotovosti, desítky kilogramů zlata a dokumenty pro další vyšetřování.“
A co z toho zbylo? Celkem nic. „Neměli nabito“. Možná čekali, že použijí vazbu jako prostředek, že někdo „začne zpívat“. Árie se ale nekonaly, takže zbylo odhalení nezdaněných kabelek a sledování tehdejší manželky premiéra Nečase úkolované jeho současnou manželkou.
Dočkali jsme se ale změny politické mapy, to není málo. Pro někoho to je samozřejmě kladný výsledek. Pokud šlo tehdy o korupci a boj proti politickým trafikám, jsme skutečně o dost dál. O trafiky si dnes za podporu nastávající vlády mohou komunisté říkat otevřeně v přímém přenosu.