Ministryně obrany Karla Šlechtová možná v nové vládě Andreje Babiše vůbec nebude. Její rezort třeba obsadí někdo ze sociální demokracie a oblíbenkyně Miloše Zemana bude muset z kola ven. V setrvání ve vysoké funkci jí moc nepomáhají ani některé výstupy a příspěvky na sociálních sítích, navíc s ní moc nepočítají ani Babišovy Lidové noviny, a to je důležitý signál.

Někdy se zdá, že Šlechtová při mediálních výstupech funguje obdobně jako Adriana Krnáčová, která se nebojí třeba označovat projektanty Blanky za debily. Například, když rychleji sdílí fotografie svého čtyřnohého miláčka Rambohafíka na místech, kde se to skutečně nehodí, než se zamyslí nad tím, jestli by to nemohl být problém, nebo když oslavuje vojáky, kteří za první světové války bojovali proti Hitlerovi.

Na rozdíl od pražské primátorky ovšem Šlechtová dokáže své přešlapy rychle napravit službou svému vůdci. Třeba vyhozením šéfa Vojenské rozvědky, který údajně může za celou „nepříjemnost“ kolem výroků prezidenta v kauze novičok. Nebo změnou úvodní fotografie na Facebooku, kam umně instaluje snímek s panem premiérem.

Pro Babiše tedy bude složité rozhodnout o osudu Šlechtové v novém kabinetu. Ministryně obrany totiž není z těch, kteří by chtěli svou pozici opouštět v tichosti a bez komentáře. Navíc se i přes některé fauly, například při hodnocení spojeneckého útoku v Sýrii, stále může chlubit přízní Miloše Zemana, která je pro člena vlády velmi důležitá.

Na druhou stranu ji ovšem nemá rád Tomio Okamura, a to je stále nutno brát na zřetel. Není nikde psáno, že vláda s ČSSD skutečně „klapne“, a nedá se zavrhnout možnost, že šéf extremistické SPD nakonec bude mít do nové vlády co mluvit.

Jednoznačný postoj ke Karle Šlechtové tak pravděpodobně nabídnou jako první Lidové noviny. Pokud se totiž o její osobu začne zajímat dvojice Koutník-Shabu, je jasné, že její dny na ministerstvu jsou sečteny.

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora