Na rohu Pařížské a Bílkovy ulice v Praze, na prostranství přímo proti hotelu Intercontinental, překvapí kolemjdoucí výstava velkoformátových smaltů známých českých výtvarných umělců. Jedná se o výběr prací, které vznikaly v rámci sympozií Smalt art Vítkovice, akce, která se bohužel naposledy konala v roce 2015.

Přímo v centru industriální Ostravy, v areálu Vítkovických železáren, se v letech 20072015 konalo každý rok zcela speciální umělecké sympozium Smalt art Vítkovice. Do smaltovny železáren bylo pozváno několik současných výtvarných umělců, kteří si osvojili specifickou techniku, při níž se na surový plech nanese barva a při teplotě nad 800 °C se vypálí v peci. Vytvořená díla byla pak většinou přímo v areálu Vítkovic i vystavena, což působilo jako nezvyklý kontrast k industriálním kulisám továrny.

Během let se na sympoziích vystřídalo mnoho známých výtvarníků, jako například Tomáš Císařovský, Magdalena Jetelová, Pavel Opočenský, Petr Nikl, Karel Jerie či Blanka Matragi. Je zajímavé sledovat, jak se osobitý výtvarný styl každého z nich dokázal prosadit i v tak poměrně složité výtvarné technice, ke které se většina umělců dostala poprvé v životě.

Smalty vystavené v Praze jsou důkazem toho, že i takto umělecky inovativně lze pojmout veřejný prostor. Smalt je odolný vůči počasí a ani zlodějů se vystavovatelé bát nemusejí. Příjemná je také rozmanitost výtvarného pojetí smaltu, každý si tak má šanci najít obraz přímo pro sebe. Z nevyužitého prostranství v centru Prahy se tak stala výstava pod otevřeným nebem, kterých bychom si tu jistě přáli víc.

Kateřina Valentová
Kateřina Valentová
Další články autora