Premiér Bohuslav Sobotka dnes na jednání bezpečnostního výboru Sněmovny navrhl na nového šéfa Bezpečnostní informační služby jejího dlouholetého pracovníka Michala Koudelku. Nahradí Jiřího Langa, který požádal podle Sobotky na začátku června o odvolání. Lang i někteří členové výboru Koudelku na jednání podpořili. Vláda bude o návrhu na jmenování jednat 27. července, výměna na místě šéfa BIS by podle Sobotky mohla nastat v polovině srpna.

Předseda vlády na výboru řekl, že návrh předložil po zralé úvaze. Koudelka má podle něj dostatek profesních i lidských zkušeností pro to, aby mohl funkci ředitele BIS vykonávat. Odcházející ředitel Lang označil Koudelku za úspěšného manažera, jako ředitel oddělení kontrašpionáže prý dosáhl výborných výsledků, o kterých by se ale veřejnost neměla dozvědět. Za Koudelku se zaručil.

Babiš chtěl dosadit Šlachtu

Podle Babišových Lidových novin se jedná o politickou objednávku, protože hnutí ANO si přálo na nejvyšší post v BIS bývalého šéfa ÚOOZ. „Jisté je, že hledání nového ředitele BIS však mělo nezanedbatelný politický podtext. Na začátku týdne totiž podle informací LN dostalo hnutí ANO nápad, že alespoň kandidátem na šéfa BIS by se mohl stát bývalý ředitel protimafiánského útvaru Robert Šlachta,“ píše deník, který vlastní ministr financí. Ten se stále snaží udržet Šlachtu na některém z vysokých postů v bezpečnostních složkách.

Nový šéf BIS bude dbát na apolitičnost úřadu

Koudelka členům výboru řekl, že chce, aby BIS byla pod jeho vedením apolitická, profesionální, striktně jednala podle zákona a byla okamžitě schopna reagovat na hrozby, které před Českou republikou mohou stát. „Doufám, že služba bude pod mým vedením minimálně tak úspěšná jako pod vedením pana ředitele Langa,“ řekl Koudelka.

Koudelka se narodil v roce 1965. Vystudoval ČVUT, v BIS pracuje již od devadesátých let. Oddělení kontrašpionáže vede deset let.

O odchodu Langa z čela BIS se mluvilo už loni na podzim. V čele české kontrarozvědky stál 13 let. O odvolání Lang podle Sobotky sám požádal 6. června. Lang důvody žádosti nechtěl rozebírat.

Revue Forum Banner

Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora